Wsparciem dla złotego od czasu ogłoszenia przez rząd zwiększenia wydatków fiskalnych pod koniec lutego są oczekiwania utrzymania silnego wzrostu w gospodarce w tym roku. Dodatkowo korzystne są również ostatnio czynniki zewnętrzne, w tym przed wszystkim wzrost na rynkach wschodzących. Indeks MSCI Emerging wspierany przez sygnały stabilizacji w chińskiej gospodarce po ubiegłorocznym spowolnieniu wyznaczył w tym tygodniu nowe dziewięciomiesięczne szczyty.
Pomagają również nadzieje na podpisanie w najbliższych tygodniach umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami. Do bardziej zdecydowanego umocnienia złotego wciąż jednak brakuje silniejszego odbicia kursu EUR/USD. Kurs głównej pary walutowej kończy ten tydzień co prawda na najwyższym poziomie od trzech tygodni, w okolicy poziomu 1,13, w szerszym ujęciu pozostaje jednak nadal w wielomiesięcznym trendzie bocznym. W przyszłym tygodniu o krótkoterminowej przyszłości EUR/USD, i tym samym prawdopodobnie również EUR/PLN, zadecydować może publikacja danych PMI ze strefy euro za kwiecień.
Szczególnie ciekawe będzie PMI z sektora przemysłowego, który mocno rozczarowywał od początku roku. Są jednak nadzieje, że kwiecień w końcu przyniesie poprawę. Argumentem za lepszym wskazaniem jest poprawa koniunktury w Chinach, które są kluczowym rynkiem dla europejskich eksporterów. ¶