Spodziewany spadek płynności na PLN

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na głównych parach, w konsekwencji również notowania PLN oscylują blisko piątkowych punktów odniesienia.

Publikacja: 29.04.2019 05:24

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2944 PLN za euro, 3,8503 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7788 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9768 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,914% w przypadku obligacji 10-letnich.

Rozpoczynający się tydzień handlu będzie charakteryzował się ograniczoną płynnością z uwagi dni wolne od handlu w kraju (1 i 3/05). Na szerokim rynku szczególnie może być to widoczne podczas obrotu w Azji, gdzie Japonia ma tydzień „wolnego", a Chiny od środy do piątku. Wydarzeniem tygodnia jest oczywiście środowy FED oraz piątkowe dane z tamtejszego rynku pracy. Inwestorzy pozostają pod wpływem ciekawych, piątkowych danych dot. PKB za I kw. dla USA. O ile sama dynamika (3,2%) stanowiła pozytywne zaskoczenie tak jej geneza doprowadziła do spadku wyceny dolara (spadek popytu wewnętrznego). Z lokalnego punktu widzenia warto bliżej przyjrzeć się wtorkowemu wskazaniu CPI za kwiecień oraz czwartkowemu odczytowi przemysłowego PMI również za ten okres. W szerszym ujęciu będziemy najpewniej świadkami realizacji scenariusza, gdzie PLN podążać będzie za rynkami bazowymi (układ USD-EM) z lekkim wskazaniem na podbicie zmienności z uwagi na spadek „głębokości rynku".

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi dochód (marzec) i wydatków (PCE za luty) amerykanów. Sama aktywność inwestorów powinna pozostać jednak ograniczona.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN pozostaje w strefie oporu na 3,8388-3,8522 PLN. Sam koszyk BOSSA PLN oscyluje blisko 90 pkt, co przynajmniej w teorii, powinno oznaczać złapanie lokalnego wsparcia.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Powrót do normy. Złoty znów mocniejszy
Waluty
Sytuacja na rynkach 8 lipca - Trump nie taki groźny?
Waluty
Cła nie robią już wrażenia
Waluty
Cła (znowu) w centrum uwagi
Waluty
Dzień z mocniejszym dolarem
Waluty
Sytuacja na rynkach 7 lipca - cisza przed burzą?