Co ciekawe, złoty zyskuje na wartości nawet wobec obserwowanego w tym tygodniu umocnienia się dolara, mierzonego indeksem DXY (polska waluta zazwyczaj zyskuje do euro w okresach wzrostu EURUSD, zdecydowanie rzadziej gdy kurs głównej pary walutowej spada). Takie zachowanie się polskiej waluty sugeruje, że kluczowym czynnikiem dla kierunku złotego obecnie jest kierunek stóp procentowych na bazowych rynkach długu. Tutaj pod silną presją spadkową są nadal rynkowe stopy zarówno w USA, jak i w strefie euro.
Przy tak niskich stopach procentowych na świecie oraz perspektywach ich dalszego spadku, szczególnie w USA, rośnie atrakcyjność rynków wschodzących, w tym Polski.
Na tle innych rynków wschodzących tymczasem Polska wyróżnia się obecnie silnymi fundamentami i mocnym wzrostem gospodarczym. Pomaga również rosnąca inflacja w Polsce – w maju inflacja CPI wzrosła do 2,4 proc. rok do roku – narastająca presja w rodzimej gospodarce sprawia bowiem, że wbrew coraz powszechniejszym trendom na świecie, polski bank centralny nie będzie obniżał stóp procentowych, aby pobudzić wzrost gospodarczy. ¶