USA / DANE (Z WCZORAJ): Wstępne dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku wskazały na ich spadek w maju o 1,3 proc. m/m, a dane za kwiecień skorygowano w dół do -2,8 proc. m/m. Odczyt jest gorszy od prognozy na poziomie 0,0 proc. m/m, ale już bez uwzględnienia środków transportu wypada lepiej (0,3 proc. m/m wobec -0,1 proc. m/m po korekcie w kwietniu, oraz szacunkach +0,1 proc. m/m).
USA/ CHINY / RELACJE HANDLOWE: Wczoraj Sekretarz Skarbu USA stwierdził, że „jesteśmy w 90 proc. drogi do osiągnięcia porozumienia" z Chinami. Dzisiaj spekuluje się natomiast o rozejmie, który zostanie ogłoszony przy okazji sobotniego spotkania Trump-Xi (godz. 16:30 polskiego czasu). Ma on na celu powstrzymanie się od dalszej eskalacji konfliktu – USA nie nałożą ceł na pozostałe chińskie produkty o wartości 300 mld USD, o ile Chiny wykażą wolę do powrotu do rozmów nad zawarciem umowy.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: „Milion do jednego" – takie są zdaniem Borisa Johnsona szanse na scenariusz „bezumownego" Brexitu. Uważa on, że strony będą kierować się realizmem, a ten wymusza kompromisową umowę. Dwa dni temu Johnson twierdził jednak, że „bezumowny" Brexit jest realną opcją po 31 października. Tymczasem wczoraj jego konkurent w wyścigu do teki premiera, Jeremy Hunt stwierdził, że nadal warto szukać dróg porozumienia przy wsparciu parlamentu, a datę październikową określił jako „błędną".
EUROSTREFA / DANE: Wstępne szacunki inflacji HICP w Hiszpanii za czerwiec wyniosły 0,6 proc. r/r, wobec 0,9 proc. r/r w maju (to poniżej szacunków 0,8 proc. r/r). Z kolei wskaźniki koniunktury gospodarczej sporządzane przez Komisję Europejską wskazały na ich głębszy, niż sądzono spadek w czerwcu (główny indeks obniżył się do 103,3 pkt. z 105,1 pkt. przy prognozie 104,6 pkt.).
Opinia: Im bliżej szczytu G-20, który rozpoczyna się już jutro, tym trudniej o sensowną interpretację tego, co się dzieje na rynku. Odnoszę wrażenie, że więcej jest przypadkowości i pozycjonowania się, niż zaplanowanych ruchów. Niemniej zwróćmy uwagę na: odwrót od bezpiecznych przystani JPY i CHF, oraz złota, utrzymującego się mocnego dolara, a także huśtawki nastrojów na kluczowych rynkach akcji.