Wyhamowanie spadku PLN, inwestorzy czekają na ruchy FED

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na wycenie PLN przed FED.

Publikacja: 31.07.2019 07:24

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2970 PLN za euro, 3,8530 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8855 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6852 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,207% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły lekkie wyhamowanie dynamiki spadku wyceny PLN. Tłumaczyć należy to lekką korektą na dolarze, z okolic 2-miesięcznych szczytów, przed dzisiejszym zakończeniem posiedzenia FED. Wydaje się, iż główne, rynkowe spekulacje dotyczyć będą faktu, czy obniżka stóp o 25pb. jest jedynie jednorazowym dostosowaniem polityki monetarnej w USA czy może zainicjowaniem nowego cyklu luzowania? Wycena dolara sugeruje, iż po niedawnych danych makro oczekiwania przesunęły się w kierunku pierwszego scenariusza. Lokalnie, wokół PLN, nie dzieje się zbyt dużo, złoty reaguje głównie na ruchy i tendencje wynikające z rynku bazowego.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy szybki szacunek CPI za lipiec – inwestorzy spodziewają się wskazania na poziomie 2,6% r/r. Ponadto MF przedstawi spodziewaną podaż długu na sierpień. W centrum uwagi będzie oczywiście wieczorny FED (decyzja o 20:00, konferencja 20:30).

Z rynkowego punktu widzenia kurs USD/PLN respektuje jak dotąd strefę oporu w rejonie 3,8522 PLN. EUR/PLN ograniczył dynamikę wzrostu w okolicach 4,30 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?