Z najnowszych danych GUS wynika, że w lipcu przetransportowano po torach 18,9 mln ton różnego rodzaju ładunków, co oznaczało niewielki wzrost zarówno w stosunku do czerwca (o 0,3 proc.), jak i lipca ub.r. (o 1,8 proc.). Przy porównaniu danych zbiorczych za okres od stycznia do lipca tego i zeszłego roku nadal widoczny jest jednak spadek (sięga 3 proc.). Nikt nie wie, kiedy trend może się zmienić.
Listy intencyjne
Stagnacja na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce powoduje, że w najbliższym czasie na istotny wzrost popytu na oferowane usługi nie ma co liczyć m.in. grupa PKP Cargo. W efekcie przewoźnik nadal musi szukać oszczędności i podejmować kolejne działania naprawcze. Ich elementem są m.in. działania zmierzające do dostosowania obecnego potencjału firmy do bieżących uwarunkowań rynkowych. Chodzi zwłaszcza o rozwiązanie problemu ogromnego przerostu zatrudnienia. W związku z tym niedawno rozpoczęto proces przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę ma stracić do 30 proc. zatrudnionych, czyli 4142 osób. Aby ograniczyć negatywne skutki zwolnień grupowych, które mają potrwać do końca października, PKP Cargo podpisało kolejny list intencyjny w sprawie zatrudniania jego pracowników przez inną, niekonkurencyjną firmę.
Tym razem stosowne porozumienie zawarto z Kolejami Wielkopolskimi. To przewoźnik pasażerski działający głównie na terenie woj. wielkopolskiego oraz częściowo łódzkiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. – Jest to dziesiąty list intencyjny, jaki podpisaliśmy z myślą o naszych pracownikach, zagrożonych utratą pracy. Wierzymy, że wszystkie wysiłki, jakie wkładamy w naprawę naszej spółki przyniosą wymierne efekty wszystkim naszym interesariuszom – przekonuje Paweł Miłek, p.o. członka zarządu ds. handlowych PKP Cargo.
Wcześniej listy intencyjne w sprawie zatrudniania pracowników giełdowej spółki podpisano kolejno z firmami: Polregio, PKP Intercity, PKP Intercity Remtrak, PKP PLK, PESA Bydgoszcz i PESA Mińsk Mazowiecki, Wars, PGE Energetyka Kolejowa oraz Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. W sumie w ramach zawartych porozumień możliwe będzie zatrudnienie łącznie prawie 2 tys. pracowników. PKP Cargo zapewnia, że wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach.
Szkoda warta 376,3 mln zł
Niedawno okazało się, że przewoźnik nie ma co liczyć na jakąkolwiek rekompensatę z tytułu tzw. decyzji węglowej wydanej przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, a dotyczącej realizacji przewozów surowca w latach 2022–2023. Realizowano ją bez uprzedniego zawarcia porozumienia z ministrem aktywów państwowych oraz bez podjęcia odpowiedniej uchwały przez ówczesny zarząd spółki. W oficjalnym stanowisku obecne Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że brakuje podstaw prawnych do wypłaty rekompensaty.