Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
EFAMA, czyli europejska organizacja skupiającą instytucje związane z rynkiem funduszy inwestycyjnych, podaje, że w grudniu do otwartych funduszy inwestycyjnych na Starym Kontynencie inwestorzy wpłacili 49 mld euro netto. To o równe 30 mld euro mniej niż w listopadzie oraz o 60 mld euro mniej niż w październiku. Najsłabszym miesiącem w zeszłym roku dla funduszy inwestycyjnych był jednak wrzesień, kiedy wycofano z nich 3 mld euro netto. Z kolei najlepszym – lipiec, z łącznymi napływami w wysokości 111 mld euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- Struktura oszczędności gospodarstw domowych jest bardzo konserwatywna. Musimy stymulować te oszczędności tak, by dawały wyższą stopę zwrotu - mówi Jarosław Leśniczak, wiceprezes TFI PZU.
- Nasze emerytury będą coraz niższe, ale mamy też dobre produkty emerytalne, jak PPK czy też IKE i IKZE - mówi Dariusz Kędziora, dyrektor zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi w Pekao TFI.
- Dzisiaj można na rynku zaobserwować cztery różne grupy klientów i w każdej z nich powinien być zastosowany inny model oferowania produktów inwestycyjnych - mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI.
- Branża TFI buduje masę, co cieszy bo jest to biznes skali. Wyzwaniem pozostaje struktura napływów - mówi Rafał Madej, prezes PKO TFI.
Michael/Ström TFI otrzymało zgodę KNF na prowadzenie pełnej działalności w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi. W zarządzie towarzystwa znajdą się Grzegorz Chłopek i Jakub Domagalski.
Globalna firma inwestycyjna ma zostać udziałowcem z około 10-proc. pakietem krajowego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, kierowanego przez Sebastiana Buczka.