Meta pozytywnie zaskoczyła wynikami i prognozą. Notowania w górę?

Meta, właściciel Facebooka, znowu szybko rośnie pod względem przychodów. Mimo dużych wydatków na wirtualną rzeczywistość podnosi też zyski. Akcje mogą odrobić część ubiegłorocznych strat.

Publikacja: 27.07.2023 13:58

Meta pozytywnie zaskoczyła wynikami i prognozą. Notowania w górę?

Foto: Bloomberg

Akcje Meta Platforms, firma, do której należy największa platforma społecznościowa na świecie Facebook, cieszą się w Nowym Jorku dużym zainteresowaniem inwestorów. Od środowego wieczora notowania w handlu posesyjnym rosną przed czwartkowym otwarciem o prawie 9 proc. do 325 dol.

Meta wsparta przez Fed

Meta może zyskiwać dziś na wartości ponieważ zbiegły się w czasie dwa wydarzenia. Z jednej strony firma Marka Zuckerberga pokazała wyniki za drugi kwartał, pozytywnie zaskakując analityków, jak i prognozę na kolejny trzymiesięczny okres. Z drugiej amerykański bank centralny Fed podniósł stopy procentowe, co do zasady nie ma pozytywnego wpływu na wyniki firm korzystających z kredytów, ale w tym wypadku ważne okazało się stwierdzenie, że Stanów Zjednoczonych nie czeka recesja. A to recesja odstrasza inwestorów od zakupu walorów firm utrzymujących się z wydatków reklamowych.

Meta wykazała w drugim kwartale 32 mld dol. przychodu (wzrost o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r.) i 7,79 mld dol. zysku netto (2,98 dol. na akcję). Tym samym lekko znowu rośnie w dwucyfrowym tempie i przebiła oczekiwania rynkowe, że zamknie ten okres 31,1 mld dol. przychodu i 2,91 dol. na akcję.

- To był dobry kwartał – oceniał Mark Zuckerberg.

Zysk Meta w górę dzięki stopie podatkowej

Zysk netto Meta był o 16 proc. wyższy niż rok wcześniej, przy czym warto zwrócić uwagę, że szybszy wzrost niż w wypadku przychodów to efekt mniejszych obciążeń podatkowych. Efektywna stopa podatkowa był o 2 pkt proc. niższa niż rok temu (16 proc. vs 18 proc.).

W trwającym już trzecim kwartale wg menedżerów Meta możliwa jest poprawa dynamiki widocznej w II kwartale do minimum 15 proc. Technologiczny gigant prognozuje bowiem 32-34,5 mld dol. przychodu. To również więcej niż spodziewano się na Wall Street (31,3 mld dol.).

Podstawowy biznes Meta – Facebook – odnotował przyrost liczby aktywnych użytkowników. W czerwcu średnio w ciągu dnia z platform korzystało 2,06 mld użytkowników (wzrost o 5 proc. rok do roku). Na koniec czerwca liczba aktywnych użytkowników wynosiła 3,03 mld (wzrost o 3 proc. rok do roku).

Użytkownicy Facebooka bardziej aktywni 

Grono aktywnych użytkowników Facebooka, WhatsApp, Instragramu i Messengera jest większe. Średnio w czerwcu z wszystkich wymienionych aplikacji Mety (tzw. Family of Apps) korzystało 3,07 mld osób, a na koniec czerwca 3,88 mld.

Rodzina aplikacji społecznościowych i komunikatorów o podstawowe i rosnące źródło przychodów i zysków Meta.

Reality Labs - segment Meta z rozwiązaniami wirtualnej i pogłębionej rzeczywistości, w tym goglami VR/AR i tzw. metaversum, zanotował pokaźny spadek przychodu z 452 mln dol. do 276 mln dol. i miał 3,7 mld dol. straty operacyjnej. Strata ta ma się jeszcze powiększyć.

W 2022 r. kapitalizacja giełdowa Meta spadła o dwie trzecie. W tym roku walory próbują odbudować stratę. Inwestorzy biorą pod uwagę m.in. restrukturyzację (pracę w Meta stracić ma 21 tys. osób) i inne źródła oszczędności.

Inwestycje większe w 2024 r.

W 2024 r. – zapowiedział BigTech – jego koszty będą wyższe niż w 2023 r., gdy wynieść mają 88-91 mld dol. (o około 3 mld dol. więcej niż przewidywano, co firma Zuckerberga tłumaczy kosztami związanymi z prawem). W przyszłym roku wyższe mają być też nakłady na inwestycje. W tym roku wynieść mają 27-30 mld dol. (o 3 mld dol. mniej niż prognozowano wcześniej). Przyszłoroczny wzrost wynikać ma m.in. z przesuniętych tegorocznych planów, co Meta tłumaczy opóźnieniami w dostawcach sprzętu.

Meta podaje, że więcej wydaje na infrastrukturę, w tym serwery mogące obsłużyć pracę budowanej sztucznej inteligencji.

BigTech uważa, że dobrą wiadomością dla niego jest decyzja Komisji Europejskiej pozwalająca na transfer danych z UE do Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu - twierdzi Meta – może nadal świadczyć usługi w Europie.

Podkreśla jednak też, że ogólny krajobraz regulacyjny nie jest korzystny. „Nadal obserwujemy prawne i regulacyjne przeciwności, które mogą mieć istotny wpływ na nasz biznes i wyniki finansowe” – podano w komentarzu.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją