Chodzi o projekt PIAST, zakładający budowę satelitów obserwacyjnych, planowanych do umieszczenia na orbicie okołoziemskiej w 2025 r. Jest realizowany przez Creotech w ramach konsorcjum, którego liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna. Projekt ma zagwarantować pierwsze stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP.
Dziś pojawiła się informacja o osiągnięciu kamienia milowego – chodzi o drugi z czterech głównych przeglądów w procesie projektowania i budowy satelitów. Oznacza to, że spółka zakończyła wstępne prace R&D i przechodzi obecnie do procesu produkcji oraz testów. Creotech podkreśla, że wszystkie przeglądy prowadzone są z udziałem niezależnych, zewnętrznych ekspertów.
- Teraz, zgodnie z harmonogramem, możemy przejść do następnego etapu realizacji PIAST i rozpocząć produkcję zaawansowanych prototypów oraz testy kwalifikacyjne – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. Dodaje, że projekt pozwoli w najbliższych latach na przetestowanie procedur produkcji i montażu seryjnego satelitów, co jest kluczowe z punktu widzenia spodziewanych przyszłych zamówień na platformy satelitarne.
Ostatecznym odbiorcą rezultatów projektu PIAST jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Akcje Creotechu notowane są na warszawskiej giełdzie. Drożeją w środę o niespełna 2 proc.