Nieznacznie, bo o niecałe 1,5 proc., do 27,6 zł, rósł w środę kurs akcji K2 Holding, przyczyniając się do wzrostu kapitalizacji technologiczno-reklamowej grupy do 64 mln zł. Inwestorzy zareagowali spokojnie na wieść, że Netia ostatecznie odkupiła od K2 udziały w chmurowej spółce Oktawave, przelewając na rachunek sprzedającego łącznie ponad 31 mln zł. To suma zapłaty za ponad 90-proc. pakiet udziałów (25,2 mln zł) oraz spłaty pożyczki (6,5 mln zł).

Analityk widzi potencjał

Jak zauważa Dominik Niszcz, analityk Domu Maklerskiego Trigon, spokój inwestorów może wynikać z faktu, że notowania K2 Holding od ogłoszenia, że planuje transakcję z Netią, mocno urosły.

– Cena sprzedaży oraz spłacony dług odpowiadają łącznie 13,7 zł na akcję K2 Holding, co powinno przełożyć się na pozytywny odbiór transakcji przez rynek. Jednocześnie zwracamy uwagę, że od momentu opublikowania komunikatu o negocjacjach z Netią 12 kwietnia kurs K2 Holding urósł z 21,5 zł do 27,2 zł, tj. o 26 proc., a WIG spadł o 15 proc. (różnica to łącznie ponad 41 proc. kapitalizacji spółki z 12 kwietnia, 9 zł na akcję) – wylicza Dominik Niszcz.

– Mimo to nadal oczekujemy wyraźnej pozytywnej reakcji – napisał w porannym komentarzu w środę.

Zarząd K2 Holding pod kierunkiem Pawła Wujca pytany przez nas ponownie, w jaki sposób zamierza wykorzystać uzyskaną gotówkę, nie wykluczył, że zasili ona tegoroczną dywidendę. Wcześniej management firmy podawał, że będzie ona wyższa niż 1,05 zł na akcję. Gdy zamykaliśmy to wydanie „Parkietu", nie była jeszcze znana oficjalna rekomendacja co do ostatecznego poziomu wypłaty, ale miała pojawić się lada chwila.

Już po zamknięciu sesji menedżment K2 Holding pod kierunkiem Pawła Wujca proponuje bowiem aby wyniosła 8,4 mln zł, czyli łącznie prawie 19,5 mln zł. Przy środowym kursie dawało to ponad 30-proc. stopę zwrotu. Na razie nie sprecyzowano kiedy miałoby dojść do wypłaty.

Dywidenda i przejęcia

– Przeprowadzona transakcja na pewno zwiększa nasz potencjał akwizycyjny w obszarze software. Zgodnie z zapowiedziami będziemy również rekomendować wypłatę wyższej dywidendy, aby bezpośrednio podzielić się sukcesem z naszymi akcjonariuszami. Będziemy informować o tych kwestiach na bieżąco w ślad za podejmowanymi decyzjami i dopinaniem kwestii formalnych – odpowiedział nam Paweł Wujec.

Pytany, czy w tym roku holding może sprzedać kolejne aktywa, nie wykluczył takich działań, ale nie wskazał konkretnego terminu. – Nie wykluczamy żadnego scenariusza, ale sprzedaż kolejnego biznesu nie jest naszym celem na ten rok. Jednocześnie potencjalne pozyskanie współinwestora w postaci zagranicznego funduszu technologicznego dla naszego PerfectBota pokazałoby rynkową wartość tego biznesu, który wszedł w fazę międzynarodowego skalowania. Biznesy marketingowe i nasz software house Fabrity pozostają w sferze core businessu – powiedział Wujec.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Największymi akcjonariuszami K2 są wehikuł powiązany z Grzegorzem Stulgisem oraz Janusz Żebrowski.