Akcje sprzedawane będą z wyłączeniem prawa poboru. Obejmą je Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK (4,16 mln sztuk) i Towarzystwo Finansowe SKOK (22,22 mln sztuk).
Cena emisyjna została ustalona na 0,72 zł. W środę za akcje eCardu płacono po 0,67 zł. Pierwszy z kupujących zapłaci za papiery gotówką. Drugi nabędzie walory eCardu w zamian za aport w postaci spółki Global Cash, która prowadzi sieć bankomatów.
Emisja powinna zostać zamknięta jeszcze w tym tygodniu. Po rozwodnieniu kapitału grupa SKOK umocni pozycję największego udziałowca eCardu. Zwiększy zaangażowanie z obecnych 78,92 proc. do 86,3 proc. kapitału.Przedstawiciele giełdowej spółki tłumaczą, że przeniesienie spółki Global Cash do eCardu ma usprawnić zarządzanie dwiema sieciami bankomatów.
Pierwsza z firm zarządza ponad 120 urządzeniami (latem sieć istotnie rośnie, bo część maszyn jest stawiana sezonowo w miejscowościach wypoczynkowych). Druga nadzoruje blisko 300 bankomatów. – Zmiany organizacyjne pozwolą na uzyskanie efektu skali oraz synergii związanych z procesami eksploatacji, obsługi, a także rozwoju tych sieci – zapewnia Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, prezes eCardu.
Twierdzi, że grupa SKOK nie ma planów połączenia obu sieci bankomatów pod wspólnym szyldem, podobnie jak bankomatów SKOK24 (ok. 350 maszyn). – Sieć bankomatów SKOK24 oparta jest na odmiennym modelu funkcjonowania i jako taka rozwijana będzie nadal w strukturach Towarzystwa Finansowego SKOK – wyjaśnia prezes eCardu, która równocześnie kieruje TF SKOK. Twierdzi, że grupa SKOK nie ma w planach na ten rok znacznej rozbudowy sieci bankomatów. Łącznie jest ich ok. 750.