ASEE Na celowniku firmy chorwacka i dwie tureckie

Asseco South Eastern Europe (ASEE) zamierza kontynuować strategię rozwoju przez przejęcia. Prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu spółki z Chorwacji i dwóch firm tureckich.

Publikacja: 19.03.2010 07:56

Piotr Jeleński, prezes ASEE

Piotr Jeleński, prezes ASEE

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Chorwacka spółka zajmuje się obsługą transakcji kartowych (bankomatowych). – Planowaliśmy zakup tej firmy już rok temu. Zdecydowaliśmy się jednak poczekać i zobaczyć, jaki wpływ na jej wyniki będzie miał kryzys gospodarczy – mówi Piotr Jeleński, prezes ASEE.

Zwłoka okazała się korzystna dla kupującego. Chorwacka spółka zarobiła w 2009 r. o połowę mniej niż rok wcześniej. Zysk sięgnął 0,7 mln euro przy 7,8 mln euro obrotów. Nie chce zdradzić szczegółów planowanej akwizycji. – Poczekajmy na audyt raportu finansowego za 2009 r. – stwierdza. Informuje, że akwizycja zostanie zrealizowana przy wskaźniku cena/zysk na poziomie 7–9. Nie wyklucza, że transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym półroczu.

Kilka miesięcy później grupa ASEE może powiększyć się o dwie firmy tureckie. – Właścicielami są te same osoby, więc za jednym zamachem kupimy albo dwie spółki, albo żadną – oświadcza Jeleński.

Pierwszy z podmiotów zajmuje się autoryzacją transakcji kartowych w Internecie. Ma ok. 40 proc. udziałów w lokalnym rynku. Drugi dostarcza i wdraża oprogramowanie dla call i contact center. Łącznie firmy miały w zeszłym roku 9,4 mln euro przychodów i 0,9 mln euro zysku netto.Jeleński nie wykluczył również przejęć w Słowenii czy Bułgarii. – Chcielibyśmy wzmocnić naszą pozycję w tych krajach, a nie da się tego zrobić bez lokalnych aktywów – wyjaśnia.

W przypadku każdej z akwizycji kupujący chce nabywać 100 proc. udziałów. 60 proc. należności będzie regulował gotówką. Resztę własnymi akcjami emitowanymi w ramach kapitału docelowego. Grupę ASEE stać na zakupy, bo ma na kontach 25 mln euro. Dodatkowo ma otwartą linię kredytową w EBOiR na 7 mln euro. – Nie przewiduję, żebyśmy w tym roku musieli z niej korzystać – oświadcza Jeleński.

Nie chce zdradzić planów finansowych na bieżący rok. – Atmosfera na rynku się poprawia – mówi. Przyznaje jednak, że portfel zamówień jest tylko nieznacznie lepszy niż rok temu. Widzi pole do wzrostu rentowności. W zeszłym roku, na poziomie wyniku netto, wyniosła 8,8 proc. Przedstawiciel giełdowej spółki pytany, czy tegoroczna marża netto może sięgnąć 10 proc., odpowiada, że jest to możliwe. Zarząd ASEE przedstawił w czwartek swoją rekomendację dotyczącą dywidendy za 2009 r. Ma wynieść po 0,11 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie zatem 0,65 proc.

Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował