Tego typu alianse z zagranicznymi korporacjami są ważnym elementem nowej strategii giełdowej spółki, która mając w ofercie niewiele własnych rozwiązań, musi się wspierać produktami obcych firm. Poszerzenie portfolio o nowe aplikacje ma powstrzymać erozję przychodów ze sprzedaży, która jest jedną z głównych bolączek przechodzącego intensywną restrukturyzację Sygnity.

Pierwszym wspólnym produktem, opracowanym przez tandem IBM (krakowskie Laboratorium Oprogramowania IBM) i Winuel (podmiot w 100 proc. zależny od Sygnity), jest pakiet oprogramowania dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

System umożliwia zarządzanie zużyciem energii poprzez szczegółowy i dokładny monitoring w czasie rzeczywistym. Pozwala operatorom wystawiać klientom rachunki na podstawie rzeczywistego zużycia energii, a nie, jak to jest obecnie, na danych szacunkowych.

– Rynek energetyczny jest jednym z priorytetów dla grupy Sygnity. Dlatego z determinacją będziemy rozwijać nasze portfolio produktów dla klientów z tego sektora – komentuje Norbert Biedrzycki, prezes firmy. Szacuje, że w najbliższych kilku latach wartość rynku, dla którego firmy przygotowały nowy produkt, wyniesie około 100 mln zł. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację o współpracy Sygnity z IBM. Akcje giełdowej spółki zachowywały się we wtorek lepiej niż rynek. Straciły „tylko” 2,5 proc.