Egipcjanie spotykają się z właścicielami Polkomtelu

Holding Orascom zapukał do drzwi udziałowców operatora sieci Plus. Niewykluczone, że chciałby go kupić, choć to brytyjski Vodafone od lat czekał na tę możliwość

Publikacja: 13.05.2010 08:06

Naguib Sawiris, prezes Orascom Telecom

Naguib Sawiris, prezes Orascom Telecom

Foto: Bloomberg

Szefowie dwóch największych akcjonariuszy Polkomtelu spotkali się kilka dni temu z przedstawicielami egipskiej firmy telekomunikacyjnej Orascom – dowiedział się „Parkiet”.

Do spotkania Herberta Wirtha, prezesa KGHM, i Jacka Krawca, szefa Orlenu, z Egipcjanami miało dojść w ostatni poniedziałek 10 maja. Rozmowa dotyczyła wstępnych warunków ewentualnej transakcji sprzedaży akcji operatora sieci Plus. KGHM i Orlen mają po 24,39 proc. walorów Polkomtelu.

[srodtytul]Rozmowy bez komentarza[/srodtytul]

Wirth nie chciał się wczoraj odnieść do naszych informacji. W biurze prasowym KGHM odesłano nas do... rzecznika i rady nadzorczej Polkomtelu.– Nie komentujemy kwestii właścicielskich – powiedział Adam Suchenek, rzecznik komórkowej firmy. Również Orlen starał się unikać konkretów: – Nie komentujemy faktu odbycia, przebiegu i treści naszych spotkań biznesowych – odpowiedziano nam w biurze prasowym płockiego koncernu.

O tym, że Orascom byłby zainteresowany zakupem Polkomtelu, już w październiku zeszłego roku, po wizycie w Egipcie, mówił wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. MSP jest głównym akcjonariuszem nie tylko KGHM i Orlenu – ma także 85 proc. akcji PGE i 100 proc. Węglokoksu, czyli dwóch pozostałych polskich współudziałowców Polkomtelu.

[srodtytul]Globalne plany[/srodtytul]

Egipcjanie nie odpowiedzieli nam wczoraj na pytania o zainteresowanie Polkomtelem. Orascom Telecom to część egipskiego holdingu, notowana na giełdzie w Kairze i Londynie (tu można obracać GDR-ami spółki). Kontrolny pakiet – ponad 50 proc. kapitału – należy do wehikułu Weather Investments, a reszta akcji znajduje się w wolnym obrocie giełdowym.

Przez długi czas Egipcjanie prowadzili spór z France Telecom w sprawie kontroli nad komórkowym operatorem MobiNil. W maju zawarto porozumienie, na mocy którego FT zobowiązało się m.in. zapłacić firmie Orascom 300 mln USD.

W 2009 roku Orascom Telecom Holding wypracował jednostkowy zysk 4,48 mld egipskich funtów (równowartość 2,5 mld zł). Rok wcześniej zarobek holdingu był kilkakrotnie wyższy: jego wpływy z dywidend od firm z grupy sięgnęły ponad 14 mld egipskich funtów (około 7 mld zł). Na koniec grudnia jego łączne zobowiązania wynosiły 18,4 mld egipskich funtów. Orascom ma w portfelu spółki w Algierii, Bangladeszu, Pakistanu, Korei Północnej i Kanadzie. Jego ambicją jest zostać globalnym graczem.

IT
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował