Polscy akcjonariusze spółki koncentrują się na scenariuszu, który z zasady daje możliwość uzyskania wyższej ceny za walory. Chodzi o sprzedaż akcji bezpośrednio inwestorowi strategicznemu. Polkomtel nie ujawnia, czy nadal przygotowuje się do debiutu. Z pytaniem o to odesłał nas do właścicieli.

– Naszym priorytetem jest obecnie sprzedaż inwestorowi większościowego pakietu akcji Polkomtelu. Nie prowadzimy żadnych prac w kierunku debiutu tej spółki na giełdzie – powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. ekonomicznych. Paliwowy koncern jest głównym zainteresowanym sprzedażą walorów Polkomtelu. Oprócz niego wyjście z inwestycji w telekomunikacyjne aktywa deklarują Polska Grupa Energetyczna oraz KGHM, choć zarząd miedziowej firmy od lat ma co do tego największe wątpliwości. Udział w transakcji zaplanował też Węglokoks, którego planowany budżet jest uzależniony od środków uzyskanych za akcje Polkomtelu.

W sumie polskie firmy posiadają około 75 proc. wszystkich akcji Polkomtelu wycenianego na 11–16 mld zł. Ostateczna wycena zależy właśnie od trybu sprzedaży papierów. Inwestorzy finansowi (np. OFE czy TFI) kupujący walory firm giełdowych liczą bądź na wzrost kursu walorów (a tego dojrzały już Polkomtel nie gwarantuje), bądź na dywidendę.

Inwestor strategiczny – branżowy lub finansowy, posiadający podobne aktywa – jest za to w stanie zwykle zaoferować wyższą cenę. GPW pozostaje awaryjnym kołem dla polskich firm.