Komisja Skarbu przyjęła informację nt. sprzedaży Polkomtela

Oczekiwany jest dalszy wzrost penetracji telefonii komórkowej w tempie około 3 proc. rocznie przez najbliższe 5 lat – podał w części prezentacji dotyczącej Polkomtela, przedstawionej na Komisji Skarbu przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Aktualizacja: 25.02.2017 21:29 Publikacja: 14.04.2011 18:43

Największego wzrostu penetracji spodziewa się resort w segmencie usług telefonii 3G. Jednocześnie zakłada, że głównym czynnikiem rozwoju rynku mobilnego będzie szerokopasmowy mobilny dostęp do Internetu.

Na podstawie danych Business Monitor International podano, że w 2013 r. w Polsce będzie 51,1 mln abonentów telefonii komórkowej, z czego 18,6 mln abonentów telefonii komórkowej 3G.

Przedstawiciel resortu, obecny na Komisji Skarbu (trwała niecałą godzinę) poparł plany właścicieli Polkomtela: PKN Orlen, PGE, KGHM i Węglokoksu co do sprzedaży akcji operatora sieci Plus.

- Akcjonariusze Polkomtela słusznie zdecydowali o dezinwestycji aktywów, które nie są dla nich kluczowe – mówił Mikołaj Budzanowski, wiceminister odpowiedzialny za segment paliwowy i gazowy, przedstawiając informację resortu przygotowaną i sygnowaną przez ministra Aleksandra Grada.

- Celem tego procesu jest pełna dezinwestycja, zakończenie tego procesu do połowy br. W lutym zostały złożone oferty wstępne przez potencjalnych zainteresowanych. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach zostaną złożone oferty końcowe. Nie możemy udzielić szczegółowych informacji bo są one objęte klauzulą poufności – powiedział Budzanowski.

Piotr Kearney, dyrektor ds. inwestycji kapitałowych w PKN Orlen, precyzował potem, że sprzedający mają nadzieję, że proces zakończy się w połowie roku. – Chcemy wykorzystać ten ciekawy moment, gdy wyceny firm wzrosły, a rynek fuzji i przejęć się ożywił – wyjaśniał Kearney.

Posłowie ugrupowań opozycji (SLD, PiS) mieli wiele pytań o powody sprzedaży Polkomtela. Twierdzili na przemian, że resort skarbu dąży do niej bo chce doraźnie zwiększyć wpływy z dywidend. Poseł SLD Ryszard Zbrzyzny (związkowiec KGHM), powoływał się na wypowiedzi ministra Aleksandra Grada z dnia. – Rozumiem, że Orlenowi pieniądze są potrzebne, chociażby na Możejki – mówił Zbrzyzny.

Budzanowski: - Tak, zgadzam się: Orlen jest w trudnej sytuacji, choć lepszej niż dwa lata temu. Spółka będzie potrzebowała kapitału do swojego rozwoju. To nie ulega wątpliwości. Co do PGE to plan inwestycyjny w trzech obszarach: energetyki konwencjonalnej, odnawialnej, budowy elektrowni jądrowej to bardzo kosztowne projekty. Podobnie, jeśli chodzi o KGHM. Natomiast dziś nie została podjęta decyzja w sprawie dywidend tych firm.

Jak informowaliśmy we wtorek i w środę zarząd Polkomtela spotkał się z pierwszymi dwoma konsorcjami inwestorów zainteresowanych kupnem telekomu. Byli to Zygmunt Solorz-Żak (we wtorek) oraz Telenor z funduszem Bain Capital (w środę). Jak powiedzieli nam przedstawiciele Polkomtela obecni na Komisji, kolejne spotkania zaplanowane są na przyszły tydzień.

Składanie wiążących ofert ma się zakończyć 6 maja.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją