Mimo budżetu rzędu 100 mln zł na kampanię reklamową związaną z przejściem z marki Era
na T-Mobile, Polska Telefonia Cyfrowa nie podskoczyła w rankingu operatorów o największej liczbie użytkowników i nadal jest trzecia. Z naszych szacunków wynika, że w minionym kwartale liczba klientów jej usług (liczona według aktywnych kart SIM) urosła o 74 tys., ale nadal jest niższa niż w grudniu ub.r.
Jaki jest wstępny wpływ rebrandingu na wyniki finansowe PTC, okaże się w piątek, gdy Deutsche Telekom, właściciel telekomu, opublikuje dane za minione półrocze. – Możemy powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z jego przebiegu i dotychczasowych efektów – twierdzi Andrzej Pomarański z biura prasowego PTC.
Polkomtel tracił klientów
Słabiej na tle PTC wyglądają wyniki działań Polkomtela (Plus GSM). Jak wynika z danych brytyjskiego akcjonariusza firmy – Vodafone – przejmowany przez Zygmunta Solorza-Żaka operator jako jedyny stracił w II kw. kilka tysięcy klientów. Ubiegając wejście nowego, różowego brandu PTC, Polkomtel zdecydował się na unifikację marki i rezygnację z promowania submarek (36,3, Simplus, Sami Swoi). Czy pomysł ten (realizowany wzorem globalnych graczy) i towarzysząca mu kampania reklamowa spowolniły spadek liczby klientów Plusa – trudno dziś ocenić. Polkomtel nie chciał wczoraj komentować swoich wyników.
Najwięcej klientów zdobyły w II kwartale sieci Play i Orange: odpowiednio 300 i 116 tys. użytkowników. Zyskiwały ich w dużej mierze dzięki usłudze mobilnego dostępu do Internetu: miała ona 42-proc. udział w przyłączeniach netto Orange oraz około 33-proc. udział w analogicznym wyniku Playa. W sumie – jak szacujemy – w I półroczu w Polsce przybyło 200 tys. klientów mobilnego Internetu, a więc więcej niż analogicznej, stacjonarnej usługi (dane TP dla tego segmentu mówią o około 170 tys.) i na koniec czerwca było ich 2,78 mln.