Firma z NewConect, która opracowała urządzenie do termograficznej diagnostyki piersi, zacieśnia współpracę z Politechniką Warszawską. Wstępny projekt badawczy, realizowany przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW trwał trzy miesiące i zakończył się sukcesem w połowie grudnia 2014 r. Celem kolejnego etapu prac jest opracowanie dedykowanych algorytmów automatycznej interpretacji obrazów termograficznych otrzymywanych z urządzenia Braster Tester. Według ekspertów z Politechniki Warszawskiej potrwa on ok. 6-9 miesięcy.
- W optymistycznym scenariuszu już za pół roku będziemy dysponowali gotowymi algorytmami, które umożliwią nam automatyczne rozpoznawanie zmian nowotworowych na obrazach termograficznych. Będzie to krok milowy w procesie przygotowania naszego urządzenia do komercjalizacji wśród kobiet. Przede wszystkim dlatego, że automatyczna interpretacja badań stanowi jeden z fundamentów strategii firmy. Ponadto oczekujemy, że czułość naszego urządzenia dodatkowo wzrośnie, do poziomu nawet ponad 90 proc. - wyjaśnia Marcin Halicki, prezes Brastera.
Zgodnie z ogłoszoną w listopadzie strategią na lata 2015-2021, urządzenie Braster Tester zostanie wprowadzone do sprzedaży w drugiej połowie 2016 r. W pierwszej kolejności trafi na rynek polski. W roku 2017 planowane jest rozpoczęcie dystrybucji w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Rok później urządzenie wejdzie do sprzedaży m.in. w kolejnych państwach Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych.