Od momentu ogłoszenia pierwszego wezwania na akcje Biotonu przez chińskiego NovoTeka minęło już siedem miesięcy. Akcje producenta insuliny co prawda znacznie podrożały, jednak w działalności operacyjnej Biotonu niewiele się zmieniło. Polska firma w dalszym ciągu sprzedaje jedynie insuliny klasyczne, które coraz częściej wypierane są przez insuliny analogowe.

Trudno będzie coś ugrać

Duże nadzieje Bioton wiąże z przetargami na insuliny, które będą startowały w Chinach w najbliższych tygodniach. – Wydaje mi się, że Biotonowi trudno będzie wygrać przetargi i dostać się na listy refundacyjne w chińskich regionach, ale nie jest to niemożliwe. Polska spółka będzie miała poważnych konkurentów – chińskiego Tonghua Dongbao, duńskiego Novo Nordiska czy amerykańskiego Eli Lilly, którzy z pewnością nie odpuszczą walki o jeden z największych na świecie rynków insuliny. Razem te trzy firmy kontrolują 95 proc. rynku insulin ludzkich w Chinach, który rozwija się dwa razy wolniej niż rynek długo działających analogów – mówi jeden z analityków. Jak twierdzi, przyszłe sukcesy Biotonu bez produkcji insulin analogowych, w tym głównie analogu długo działającego, będą niewątpliwie trudniejsze do osiągnięcia. Nie wiadomo również, jaka część potencjalnych przychodów będzie trafiała do Biotonu, a jaka do chińskich pośredników.

Chińczycy dogadani?

Na 22 lutego na wniosek NovoTeka oraz Yanming Wang zostało zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenie. Na początku stycznia chińskim akcjonariuszom zależało jednak na tym, by w porządku obrad znajdował się punkt dotyczący wyboru rady nadzorczej spółki w drodze głosowania oddzielnymi grupami oraz oddelegowania członka rady nadzorczej do stałego wykonywania czynności nadzorczych. Taki sposób głosowania umożliwiłby NovoTekowi wprowadzenie swojego przedstawiciela do rady. W siedmioosobowej radzie nadzorczej spółki zasiada obecnie po dwóch przedstawicieli CEE Equity Partners i Harbin Gloria Pharmaceuticals. Zaskakujące jest jednak to, że NovoTek oraz Yanming Wang ostatecznie zrezygnowały z podjęcia uchwał związanych z wyborem rady nadzorczej spółki w drodze głosowania oddzielnymi grupami. – Wycofanie przez NovoTeka tego punktu z porządku obrad może świadczyć o tym, że NovoTek i Gloria dogadały się ze sobą i albo jedna spółka sprzeda udziały drugiej, albo połączą siły i wspólnie będą wspierały sprzedaż Biotonu na rynku chińskim. Drugie wyjście byłoby dobre dla samego Biotonu, ale nie byłoby już katalizatorem wzrostu kursu – zauważa ekspert.

[email protected]