– To, że opowiadamy się za objęciem naszej wierzytelności układem nie oznacza jednak, że obecna sytuacja majątkowa Hawe Telekom daje szansę na zawarcie układu satysfakcjonującego wierzycieli, który spółka byłaby w stanie wykonać – zastrzega Bartosz Pitera, pełnomocnik ARP.

Agencja argumentuje także, że włączenie jej w krąg wierzycieli, którzy będą głosować nad propozycjami układowymi wypracowanymi w postępowaniu, daje możliwość aktywnego uczestnictwa w pracach nad planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi. – Z drugiej strony, z uwagi na wysokość wierzytelności ARP, taka decyzja przeciwdziała przegłosowaniu propozycji restrukturyzacyjnych korzystnych wyłącznie dla dłużnika i dla powiązanego z nim inwestora – wyjaśnia.

Obecnie trwa ustalanie listy wierzytelności Hawe Telekom. 1 kwietnia warszawski sąd w ramach postępowania sanacyjnego spółki przedstawił do wglądu listę zarówno wierzytelności spornych, jak i bezspornych. Ogłoszenie w tej sprawie pojawiło się w Monitorze Gospodarczym 25 kwietnia i zainteresowani mają od tego dnia dwa tygodnie na zgłaszanie sprzeciwów.

To, które wierzytelności za bezsporne uznaje zarząd Hawe Telekom, powinno wynikać ze sprawozdania finansowego Mediatelu, bezpośredniego udziałowca tej firmy. Mediatel zapowiedział, że opublikuje raporty finansowe za 2015 r. do końca kwietnia. Z wcześniejszych sprawozdań grupy wynikało, że jej zobowiązania finansowe to około 140 mln zł. ARP poinformowała w czwartek, że z innymi wierzycielami spółek z grupy kapitałowej Hawe wystosowała pisma do zarządców Hawe i Hawe Telekomu, w których wyraża zaniepokojenie brakiem propozycji układowych i planu restrukturyzacji. W sumie sygnatariusze tych pism dysponować mają 200 mln wymagalnych wierzytelności wobec spółek z grupy Hawe. Z naszych informacji wynika, że są wśród nich m.in. Alcatel Lucent i TP Teltech z grupy Orange.