AB deklaruje, że nie zwolni tempa

Dla dystrybutorów IT to nie będzie łatwy rok. Czy uda im się poprawić ubiegłoroczne wyniki?

Publikacja: 15.03.2017 05:06

AB deklaruje, że nie zwolni tempa

Foto: Archiwum

Od początku roku akcje spółek handlujących sprzętem IT i elektroniką zdrożały średnio o 4 proc. W zestawieniu z prawie 15-proc. dynamiką WIG nie wygląda to imponująco. Szybciej niż rynek rośnie tylko ABC Data, której akcje przyniosły prawie 20-proc. stopę zwrotu. Stosunkowo nieźle radzi sobie też AB, które podrożało o 10,5 proc., a więc ponaddwukrotnie mocniej niż w całym 2016 r. Zdaniem analityków to właśnie ta spółka ma najsolidniejsze fundamenty i perspektywy wzrostu.

Zakupy na horyzoncie

Niedawno AB pochwaliło się dobrymi wynikami za 2016 r.

– Widzimy przestrzeń do tego, aby rezultaty grupy kontynuowały trend wzrostowy – zapowiada prezes Andrzej Przybyło. Dodaje, że potencjał do dalszego rozwoju widzi we wszystkich obszarach biznesu: zarówno w handlu IT, w kanale VAD (dystrybucja z wartością dodaną), jak również w zakresie asortymentu RTV/AGD i zabawek. Giełdowa spółka duże nadzieje pokłada też w szybko rosnącym kanale e-commerce.

– Rozwijamy się organicznie, ale nie wykluczamy kolejnych przejęć – sygnalizuje prezes. Ostatnią przeprowadzoną przez AB akwizycją był zakup w 2013 r. Rekmana, wiodącego dystrybutora zabawek. Zarząd nie ujawnia, które podmioty mogłyby dołączyć teraz do grupy, ale sygnalizuje, że chodzi o firmy z komplementarną – w stosunku do portfela AB – ofertą. – Nie mamy presji na przejęcia za wszelką cenę, gdyż szanujemy pieniądze akcjonariuszy – zaznacza przy tym prezes.

Gotówka nadal jest królem

Nad dystrybutorami IT wisi widmo kontroli skarbowych. Ich ofiarą padł już giełdowy Action (kwestionuje zarzuty fiskusa). Musiał rozpocząć postępowanie sanacyjne i od nowa „układa" swój biznes. W 2016 r. jego akcje potaniały aż o 86 proc., a od stycznia 2017 r. o dodatkowych 8 proc.

– Po nasileniu problemów firmy Action ubezpieczyciele i banki zaczęły podchodzić do branży bardzo ostrożnie. Na rynku zaczęto premiować wysokość kapitałów własnych, które mamy najwyższe w branży (629 mln zł na koniec grudnia – red.) – podkreśla Przybyło. Dodaje, że spółka obserwuje sytuację w branży, bo to od niej będzie w dużej mierze zależało, do jakiej wysokości ewentualnej dywidendy będzie skłaniał się zarząd. – Decyzję w sprawie rekomendacji podejmiemy po zamknięciu roku 2016/2017. Zgodnie z naszą polityką dywidenda to do 20 proc. wypracowanego zysku netto – przypomina Przybyło.

Zysk za rok 2015/2016 spółka przeznaczyła na kapitał zapasowy.

Wyceny pod lupą

Wśród dystrybutorów IT najniższym wskaźnikiem ceny do zysku, wynoszącym dziewięć, może się pochwalić cypryjski Asbis. Niewiele wyższy mają grupa AB (9,2) oraz AB Data (10,2). Action od kilku kwartałów jest pod kreską, a zatem wskaźnika dla niego wyliczyć się nie da. Z kolei te dla pozostałych trzech spółek prezentują się nieźle w porównaniu ze średnią dla handlu hurtowego (12) oraz branży IT (19). Jeszcze niższy C/Z rzędu 4 ma detalista Komputronik.

[email protected]

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją