Strategia zakłada m.in. rozwój własnych produktów. W środę spółka pochwaliła się sprzedażą pierwszego symulatora pojazdu szynowego – zamówił go Newag. Mają z niego w przyszłości korzystać maszyniści Kolei Dolnośląskich. Produkt zostanie dostarczony wraz z oprogramowaniem. W zakres wdrożenia wejdą też scenariusze szkoleniowe z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych. Qumak przez 24 miesiące będzie świadczył usługi gwarancyjne. Wartości kontraktu nie ujawniono.
Zarząd ocenia, że segment symulatorów ma bardzo duży potencjał – zarówno na rynku polskim, jak i globalnym. Sygnalizuje, że jeszcze w tym roku powinny się pojawić nowe kontrakty, ponieważ trwają zaawansowane rozmowy z kilkoma podmiotami. Następnym krokiem, który planuje spółka, będzie rozwój innych produktów bazujących na autorskim silniku, a także sprzedaż tej technologii na rynkach zagranicznych. Pieniądze na realizację strategii oraz na bieżącą działalność grupa zamierza pozyskać z emisji obligacji o wartości do 30 mln zł. Będzie o niej decydować walne zgromadzenie zwołane na 19 maja.
Z kolei w ten czwartek obędzie się konferencja, na której zarząd opowie o wynikach za 2016 r. Jak już informowaliśmy, opinia biegłego rewidenta dołączona do raportu została wydana z zastrzeżeniem. Do stanowiska zarządu dotyczącego opinii biegłego odniosła się teraz rada nadzorcza. Pod lupę wzięła m.in. nieudostępnienie audytorowi jednej z umów. Uznała, że zarząd podjął dobrą decyzję, bo umowa miała charakter niejawny. Audytor miał też uwagi do dokumentacji związanej z rezerwami. Rada zadeklarowała, że będzie monitorować tę kwestię.