Asbis rozważa podniesienie tegorocznych prognoz finansowych

Dystrybutor sprzętu IT w pierwszej połowie roku wypracował rekordowe wyniki. Zakłada, że drugie półrocze też będzie udane. Zapowiada dalszy wzrost zysków i sutą dywidendę.

Publikacja: 13.08.2021 05:15

Sergiej Kostevitch jest dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady dyrektorów Asbisu.

Sergiej Kostevitch jest dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady dyrektorów Asbisu.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Akcje Asbisu w czwartek zyskiwały na wartości. Są ponadpięciokrotnie droższe niż 12 miesięcy temu, ale nie brak rekomendacji, w których cena docelowa jest znacząco wyższa od obecnej rynkowej. Analitycy zwracają uwagę na wysoką dynamikę rozwoju grupy i perspektywę podniesienia całorocznych prognoz.

Będą nowe plany

W czwartek przedstawiciele spółki potwierdzili, że taki scenariusz rzeczywiście jest prawdopodobny.

– Trwają analizy. Planujemy zaktualizować prognozy tegorocznych wyników finansowych w ciągu 10–15 dni – poinformował dyrektor ds. relacji inwestorskich Costas Tziamalis.

Według obecnej prognozy Asbis ma wypracować w 2021 r. przychody pomiędzy 2,7 a 2,9 mld USD oraz zysk netto pomiędzy 47 a 51 mln USD. W pierwszej połowie roku przychody wyniosły ponad 1,4 mld USD w porównaniu z 880 mln USD w I półroczu 2020 r. Zysk operacyjny wzrósł o 285 proc., do 45,5 mln USD, a zysk netto był ponad sześć razy wyższy i wyniósł 30,2 mln USD. Marża brutto na sprzedaży sięgnęła 6,7 proc. wobec 5,37 proc. w I półroczu 2020 r.

Foto: GG Parkiet

Największy udział w przychodach grupy miały kraje byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Asbis podkreśla, że Polska zagościła już na stałe wśród dziesięciu krajów o najwyższych przychodach w grupie, zajmując dziewiąte miejsce z przychodami przekraczającymi 35,8 mln USD. To oznacza 14-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

Marża około 6 proc.

W II kwartale 2021 r. grupa przebiła oczekiwania analityków. Wypracowała 680,1 mln USD przychodów (wzrost rok do roku o 79 proc.) oraz 15 mln USD zysku netto, co oznacza ponad sześciokrotną zwyżkę.

– Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży we wszystkich liniach produktowych i we wszystkich krajach. Rynek również rósł, ale wolniej niż nasza sprzedaż, a więc nasz udział rynkowy poszedł w górę – twierdzi Tziamalis.

Drugi kwartał w tej branży z reguły jest okresem stosunkowo słabym. Tymczasem w Asbisie marża brutto na sprzedaży sięgnęła rekordowego (biorąc pod uwagę okres kwiecień–czerwiec) poziomu 6,94 proc.

– Ten drugi kwartał był wyjątkowo dobry i marża również była wyjątkowo wysoka. Nie oczekiwałbym, że taki poziom utrzyma się w kolejnych kwartałach. Liczymy raczej na marżę w okolicach 6,3–6,4 proc. – zasygnalizował Tziamalis.

Firma spodziewa się dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na koniec roku. Asbis potwierdził też, że zamierza kontynuować dzielenie się zyskiem. Łączna dywidenda z zysków za 2020 r. (łącznie z zaliczkową wypłaconą 17 grudnia 2020 r.) wyniosła 0,3 USD na akcję.

Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat
Technologie
CD Projekt wkracza na nową drogę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
To symboliczny moment w grach. CD Projekt ogłasza politykę dywidendową
Technologie
Po Chinach będą kolejne wdrożenia. Cel 100 mln zł sprzedaży XTPL utrzymany