Morska energetyka wiatrowa ma być jednym z filarów transformacji polskiego sektora energetycznego. Jednocześnie będzie też podstawą rozwoju PKN Orlen, który chce umocnić się jako największy koncern multienergetyczny w regionie. Łącznie do 2030 r. koncern będzie posiadał w swoich zasobach 2,5 GW zielonych źródeł wytwarzania, a morskie farmy mają stać się podstawą dywersyfikacji jego miksu energetycznego, co szczególnie ważne w obecnej sytuacji. Odnawialne źródła energii nie tylko umożliwią dekarbonizację, ale także przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na realizację wszystkich projektów energetycznych w latach 2021–2030 PKN Orlen zamierza przeznaczyć 47 mld zł. Gros z tej kwoty pochłonie rozwój morskich farm. Inwestycje w nie już ruszyły, choć jeszcze nie na pełną skalę.
Globalny partner
Pierwszym projektem Orlenu w segmencie offshore jest Baltic Power. Farma ta ma się składać z ok. 70 turbin i będzie zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Koncesja przewiduje, że farma będzie dysponować mocą do 1,2 GW. Zgodnie z harmonogramem budowa farmy ma się rozpocząć w 2024 r., zostanie zaś oddana do użytku w 2026 r.
W marcu 2021 r. PKN Orlen sfinalizował umowę o partnerstwie w tym projekcie z kanadyjską firmą Northland Power. Co ważne, Kanadyjczycy mają 30-letnie doświadczenie w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi.
Harmonogram prac
Plan spółki celowej Baltic Power na 2022 r. podyktowany jest procedurami przetargowymi i wyborem dostawców. Ci ostatni zostaną wyłonieni najprawdopodobniej w ciągu najbliższych miesięcy. Farma weszła obecnie w finalny etap przygotowań. Pierwsze przetargi i oferty zakupowe już ruszyły – w tym na turbiny. Bieżący rok spółka Baltic Power rozpoczęła od wygrania ważnego przetargu na dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Zlokalizowany zostanie w tym miejscu port serwisowy do obsługi inwestycji.
Czytaj więcej
Drugi rok realizacji ambitnej strategii określonej do 2030 r. przyniesie rekordowe inwestycje. Największe nakłady mają dotyczyć obszarów: petrochemicznego, rafineryjnego i energetycznego. Aż 81 proc. z tegorocznych wydatków, szacowanych łącznie aż na 15,2 mld zł, koncern zamierza przeznaczyć na różne przedsięwzięcia zlokalizowane w naszym kraju.