Pieniądze pozyskane w wyniku emisji zostaną zużytkowane na finansowanie projektu eksploatacji złoża Siekierki pod Poznaniem oraz innych inwestycji w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka zapowiada, że w ciągu następnych dwóch lat uruchomi siedem szybów wydobywczych.
Nowe akcje zwykłe spółki zostaną sprzedane inwestorom instytucjonalnym. Ich cena nie została jeszcze ustalona. Organizacją emisji zajmie się firma inwestycyjna Macquarie Capital. Budowa księgi popytu ma zostać zakończona do 1 lutego. Do transakcji dojdzie, jeśli wyrazi na nią zgodę WZA spółki zaplanowane na 3 lutego.
Jednym z udziałowców Aureliana jest polski Kluczyk Investments. – Nie została jeszcze podjęta decyzja, czy zdecydujemy się na kupno akcji Aureliana. Obecnie posiadamy 7,7 proc. akcji tej spółki – mówi „Parkietowi” Marta Wysocka, rzeczniczka Kulczyk Investments.
Kurs akcji Aureliana spadł wczoraj na londyńskim rynku AIM o 7,1 proc. Był to największy spadek kursu tej spółki od września zeszłego roku. Wielkopolskie złoże Siekierki to obecnie najbardziej perspektywiczny projekt Aureliana. W kwietniu 2009 r. spółka poinformowała, że w złożu tym znajduje się o wiele więcej gazu, niż prognozowano. Badania sejsmiczne wykazały bowiem, że może się tam znajdować do 16,1 mld m sześc. surowca (Polska zużywa około 14 mld m sześc. gazu rocznie). W październiku 2009 r. należąca w 90 proc. do Aureliana spółka Energia Zachód zawarła zaś z Kulczyk Investments umowę na sprzedaż błękitnego paliwa pochodzącego ze złoża Siekierki.
Aurelian współpracuje w Polsce nie tylko z Kulczyk Investments. Jego partnerem strategicznym przy eksploracji złóż w Karpatach Zachodnich jest bowiem PGiNG. Karpacki projekt jest jednak obecnie o wiele mniej zaawansowany niż Siekierki. Nowe dane sejsmiczne dotyczące tych złóż mają być gotowe w drugiej połowie roku.Aurelian poszukuje złóż ropy naftowej i gazu ziemnego również w Rumunii, Bułgarii oraz na Słowacji.