Jak uzasadnia agencja, ratingi te odzwierciedlają zintegrowaną pionowo pozycję Tauron (Grupa Tauron składająca się ze spółki-matki Tauron i spółek zależnych) na polskim rynku elektroenergetycznym, w tym znaczącą pozycję w segmencie wytwarzania energii elektrycznej (16% udziału w rynku wytwarzania energii w 2008 roku) i wiodącą pozycję na krajowym rynku dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej (26% udziału w rynku).

Tauron ma obecnie niską dźwignię finansową (wskaźnik zadłużenie netto do EBITDA skorygowany przez Fitch na poziomie 0,4 na koniec 2009 roku) w porównaniu do innych europejskich firm energetycznych ocenianych przez agencję. Jednak, Fitch prognozuje, że w wyniku nowego zadłużenia, które Tauron planuje zaciągnąć w celu współfinansowania wysokich nakładów inwestycyjnych w średnim okresie, wskaźnik dźwigni finansowej grupy wzrośnie do około 2-2,5 do roku 2013. Taki poziom dźwigni będzie w dalszym ciągu zgodny z obecnym poziomem ratingów i podobny do prognozowanej, średnioterminowej dźwigni finansowej innych środkowoeuropejskich firm energetycznych ocenianych przez Fitch, które również mają plany znacznych nakładów inwestycyjnych.

Ratingi są ograniczone przez niewielką dywersyfikację źródeł wytwarzania energii przez grupę pod względem rodzaju paliwa (elektrownie opalane węglem kamiennym stanowią 93 proc. osiągalnej mocy). Obecna struktura wytwarzania, która najprawdopodobniej nie zmieni się znacząco do 2015 roku, wpływa na niższe marże w segmencie wytwarzania energii w porównaniu do innych środkowoeuropejskich firm energetycznych ocenianych przez Fitch, jak również na wysoką ekspozycję na koszty emisji dwutlenku węgla (CO2). Z drugiej strony, Tauron korzysta z częściowej integracji działalności wytwórczej z własnymi kopalniami węgla, które pokrywają około 25% zapotrzebowania grupa na to paliwo.