Strategia na lata 2015-2020 zakłada zwiększenie przez grupę KGHM produkcji do 1 mln ton miedzi ekwiwalentnej - to miedź plus "przeliczone" na nią inne metale. Jak jest baza i jak wyglądają parametry liczone wyłącznie dla miedzi?
Biorąc pod uwagę 2014 r., bazą jest poziom 700 tys. ton miedzi ekwiwalentnej. Jeśli chodzi o wyłącznie czerwony metal wydobywany w naszych kopalniach, to obecnie jest to ok. 520 tys. ton, natomiast na koniec okresu Strategii planujemy osiągnąć poziom ponad 700 tys. ton.
Ile z planowanego wzrostu dostarczą aktywa znajdujące się obecnie w portfelu projektów KGHM? Czy w grę wchodzą ewentualne przejęcia?
Wariant bazowy Strategii nie zakłada przejęć. Obecny portfel projektów górniczych i rozwojowych zapewnia realizację planu do 2020 r., a także zabezpieczenie produkcji miedzi w kolejnych latach.
Duże przejęcia to raczej kwestia kolejnej dekady. W latach 2017–2018 będziemy mieć do czynienia ze szczytem zadłużenia z uwagi na aktualny program inwestycyjny. Oczywiście cały czas rozglądamy się za atrakcyjnymi złożami na świecie. Monitorujemy teraz kilkanaście potencjalnych projektów. Wszystkie położone są w stabilnych geopolitycznie regionach, o potencjale produkcyjnym rzędu 50–100 tys. ton miedzi w skali roku, na różnym etapie zaawansowania – przeważnie po wstępnym studium wykonalności. Ale trzeba pamiętać, że przejęcia nie są celem samym w sobie, nie mają służyć wyłącznie zwiększaniu wolumenu produkcyjnego. Kluczowe są koszty produkcji miedzi będące podstawą konkurencji w branży. Celem potencjalnych akwizycji jest obniżenie kosztów produkcji miedzi w Grupie KGHM w stosunku do konkurentów w branży.