Inwestycje zwiększające efektywność produkcji, rozwój sprzedaży wysokomarżowych produktów specjalistycznych i sprzyjająca koniunktura na rynku wyrobów chloropochodnych – to wszystko wpłynęło na poprawę wyników finansowych PCC Rokity w 2016 r. Wyniki były znacznie lepsze od oczekiwań, w efekcie kurs producenta polioli i alkaliów rósł we wtorek nawet o 7 proc., do 80,08 zł. Zarząd chemicznej spółki i analitycy z optymizmem patrzą na 2017 r. W planach są kolejne inwestycje, wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów oraz dalsza ekspansja na rynki azjatyckie.
Nowe projekty
– Kluczem do sukcesu naszej grupy jest ambitna i konsekwentna polityka inwestycyjna – przekonuje Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokity. – W segmencie poliuretanów zarówno w zeszłym roku, jak i w bieżącym zwiększamy moce produkcyjne, równocześnie poszerzając portfolio o nowe produkty, takie jak poliole poliestrowe. Analizujemy także możliwości dalszych inwestycji zwiększających zdolności produkcyjne w segmencie chloropochodne – ujawnia Zdon.
– Mocne wyniki i zapowiedzi kolejnych inwestycji zwiększających moce produkcyjne dają podstawę do podniesienia założeń na 2017 r. i kolejne lata – komentuje Krystian Brymora, analityk DM BDM. W jego ocenie motorem wzrostu w tym roku może być obszar chloropochodnych.
Europejscy producenci chloru są w trakcie przekształcania technologii produkcji chloru z rtęciowej na membranową. PCC Rokita już zrealizowała tę inwestycję, a 2016 r. był pierwszym pełnym rokiem, w którym chlor produkowano w nowej technologii. Spółka chciałaby, aby wykorzystanie tej instalacji rosło w kolejnych latach. Część firm, zamiast zmienić technologię, wycofała się z rynku. To daje szansę PCC Rokicie na zwiększenie sprzedaży, np. na rynek czeski, gdzie spółka już nawiązała kontakty z dużymi odbiorcami.
Zarząd spółki myśli też m.in. o wzroście mocy produkcyjnych sody kaustycznej. – Szacujemy, że obecnie około 40 proc. ługu sodowego może być zamienione na sodę kaustyczną, która zdecydowanie zwiększa obszar geograficzny handlu. Produkt ten trafia głównie do Ameryki Południowej i Afryki – dodaje Brymora. Obecnie większość przychodów PCC Rokita realizuje na terenie Unii Europejskiej. Chemiczna spółka coraz aktywniej działa na rynkach azjatyckich.