Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 19.12.2017 10:47

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Fotolia

ZŁOTO

Prognozy stabilnego popytu inwestycyjnego na złoto.

W minionym tygodniu nastroje inwestorów na rynku złota znacząco się poprawiły. Po wcześniejszej serii dynamicznych spadków, które zniosły notowania tego kruszcu z okolic 1300 USD za uncję do rejonu 1240 USD za uncję, notowania złota odbiły w górę, przekraczając z powrotem poziom 1260 USD za uncję. Dzisiaj rano oscylują one już w okolicach 1267-1268 USD za uncję.

Zwyżka notowań złota była w pewnej mierze powiązana z efektem tzw. short covering, czyli zamykaniem krótkich pozycji przez inwestorów wcześniej obstawiających spadek cen. Po części znaczenie miała także wartość amerykańskiego dolara, która na początku bieżącego tygodnia spadała, a w perspektywie kilku ostatnich dni porusza się w konsolidacji, co wynika z niepewności dotyczącej efektów prawdopodobnego rychłego wprowadzenia ustawy podatkowej w USA.

Tymczasem wczoraj spółka CPM Group oszacowała, że w przyszłym roku popyt inwestycyjny na złoto wyniesie 27,5 mln uncji, co oznacza delikatny wzrost w porównaniu z bieżącym rokiem, kiedy to ma on wynieść 27 mln uncji. Podobnie jak w 2017 roku, inwestorów na rynek złota mogą przyciągać niepewności polityczno-gospodarcze.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

SREBRO

Notowania srebra przy ważnym technicznym oporze.

Wzrost cen złota w ostatnich dniach pociągnął za sobą analogiczną reakcję inwestorów na rynku srebra. Jeszcze w pierwszej połowie minionego tygodnia notowania tego kruszcu oscylowały w okolicach 15,70 USD za uncję, czyli na najniższym poziomie od lipca tego roku. Później jednak cena srebra odbiła w górę, przekraczając poziom 16 USD za uncję.

Obecnie notowania srebra stoją w obliczu ważnego technicznego oporu w okolicach 16,20-16,30 USD za uncję. Jest to bariera, która w ostatnich miesiącach dwukrotnie posłużyła za kluczowe wsparcie, a obecnie jest testowana jako opór. To, czy zostanie on pokonany, w dużej mierze zależy od sytuacji na szerokim rynku metali szlachetnych, ze złotem na czele.

Foto: DM BOŚ

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu