PKN Orlen zapewnia, że należąca do niego rafineria w Płocku pracuje w normalnym trybie i ma zapewnione dostawy ropy naftowej pomimo zatrzymania przesyłu surowca poprzez ropociąg „Przyjaźń" biegnący z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zarząd spółki informował m.in. o prowadzonym przerobie zgodnie z wcześniej założonym planem i o posiadaniu przez koncern odpowiednich zapasów. - Dzięki dywersyfikacji mamy pełna kontrolę nad zapewnieniem ciągłości produkcji w naszych zakładach produkcyjnych. Istnieje też techniczna możliwość żebyśmy tylko i wyłącznie drogą morską dostarczali ropę do naszego zakładu produkcyjnego w Płocku - mówił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen.
Pytany o wzrost kosztów wynikających z konieczności ewentualnego zwiększenia dostaw ropy drogą morską do Gdańska, i dalej ropociągiem do Płocka, powiedział, że dziś trudno przewidzieć, czy faktycznie byłby one wyższe. Wszystko zależałoby od ceny po jakich koncern musiałby nabyć dodatkowy surowiec.
Obecnie w Płocku około połowa przerabianej ropy to surowiec inny niż rosyjski. Pochodzi m.in. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej. To dużo zważywszy, że jeszcze w ubiegłym roku ropa ze Wschodu stanowiła około 70 proc. łącznych dostaw do koncernu. - W tej chwili te 50 proc. dostaw jest dla nas optymalne. Oczywiście nie wykluczamy że w przyszłości będziemy jeszcze głębiej dywersyfikować dostawy ropy do Polski - twierdzi Leszczyński.
Dodał, że do spółki docierają sygnały o poprawie jakości ropy na odcinkach rurociągu „Przyjaźń" znajdujących się poza Polską. - W związku z tym spodziewamy się, że w najbliższych dniach jakość ropy się poprawi - mówi Leszczyński. Informuje, że spółka na bieżąco prowadzi badania rop jakie otrzymuje i ma otrzymywać. - Jeżeli one potwierdzą, że w przyszłości może do naszego zakładu wpłynąć gorsza jakość ropy na pewno biedzimy o tym rozmawiać z naszymi partnerami biznesowymi, w celu potencjalnej rekompensaty wynikającej z gorszego gatunku ropy naftowej - zapewnia Leszczyński.
Wcześniej koncern podawał, że do czasu przywrócenia dostaw rurociągiem „Przyjaźń" będzie realizował import surowca drogą morską do Gdańska, a następnie naftociągiem do Płocka, realizując kontrakt długoterminowy z Saudi Aramco Oil Company i zakupy w formule spot.