ROPA NAFTOWA
Groźby ze strony Iranu w cieniu obaw o popyt na ropę naftową.
Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w minionym tygodniu, bieżący tydzień na razie przynosi uspokojenie nastrojów inwestorów. Strona podażowa jest jednak silna, zwłaszcza na wykresie cen europejskiej ropy naftowej, której notowania walczą obecnie z psychologiczną barierą na poziomie 60 USD za baryłkę. W przypadku ropy naftowej WTI, po czwartkowej dynamicznej zniżce, notowania wpadły w konsolidację w okolicach 54-55 USD za baryłkę.
Ceny ropy naftowej znajdują się obecnie pod wyraźną presją sprzedających, wynikającą z pogorszenia nastrojów na szerokich rynkach finansowych w związku z zaostrzeniem konfliktu handlowego USA i Chin. Brak porozumienia pomiędzy tymi gospodarczymi potęgami rozbudza obawy o spadek popytu na ropę naftową na świecie.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Niemniej, w cieniu tego konfliktu rozgrywają się wydarzenia mogące mieć wpływ na podaż ropy naftowej. Wczoraj władze Iranu zagroziły złamaniem porozumienia atomowego, jeśli kraje Zachodu nie nawiążą ponownie dialogu z Iranem i nie zaczną pracować na rzecz wypracowania jakiegoś kompromisu. W 2015 r. Iran zobowiązał się do wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za złagodzenie amerykańskich i europejskich sankcji na ten kraj. Niemniej, porozumienie podpisane jeszcze za czasów Baracka Obamy, zostało zerwane przez Donalda Trumpa, a USA narzuciły nowe, dotkliwe sankcje na Iran. Europejczycy ugięli się pod presją amerykańskich nacisków politycznych, co Iran ma im za złe.