Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, cukier

Publikacja: 26.09.2019 10:21

Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, cukier

Foto: Adobestock

MIEDŹ

Ceny miedzi płasko przed chińskim świętem.

Ostatnie tygodnie na rynku miedzi były dość nerwowe. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych najpierw zaliczyły trzy wzrostowe tygodnie z rzędu, po czym – w ubiegłym tygodniu – dynamicznie zniżkowały. Tymczasem bieżący tydzień przynosi na tym rynku uspokojenie nastrojów i płaskie poruszanie się notowań miedzi. Ceny tego metalu w USA oscylują w ostatnich dniach tuż powyżej poziomu 2,60 USD za funt.

Wśród inwestorów na rynku miedzi widoczny jest powrót do stanu wyczekiwania na kolejne impulsy cenowe. Obecnie z rynku docierają zróżnicowane informacje. Pojawiają się zarówno lepsze, jak i gorsze od oczekiwań dane makroekonomiczne. W kwestii konfliktu handlowego Stanów Zjednoczonych i Chin napływają zarówno pozytywne, jak i negatywne komunikaty – a więc na razie inwestorom trudno jest ocenić, czy nadchodząca runda negocjacji handlowych przyniesie jakiekolwiek istotne rezultaty.

Dodatkowo, wraz z początkiem października rozpoczynają się w Chinach tygodniowe obchody święta narodowego, co oznacza zamknięcie tamtejszych rynków. To prawdopodobnie jest główna przyczyna widocznego obecnie spadku aktywności inwestorów na rynku miedzi. Można oczekiwać, że w związku z chińskim świętem, początek października nie przyniesie istotnych zmian na wykresie cen miedzi.

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

CUKIER

Ceny cukru na wzrostowej fali.

Ostatnie tygodnie na rynku cukru przyniosły wyraźną poprawę nastrojów i wystrzał notowań tego surowca w górę. W bieżącym tygodniu cena cukru w Stanach Zjednoczonych pozostaje na wzrostowej fali – notowania sięgnęły wczoraj 12,66 centów za funt i jest duża szansa na rychły test poziomu 13 centów za funt.

Zwyżkom notowań cukru sprzyjają perspektywy obniżającej się produkcji tego surowca. Brazylijska grupa Unica poinformowała, że produkcja cukru w Brazylii w sezonie 2019/2020 na razie wynosi około 20 mln ton, czyli o niemal 5% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Dodatkowo, produkcja cukru w Indiach może nie być tak duża jak tego wcześniej oczekiwano.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostom notowań cukru jest duży potencjał do pojawienia się tzw. short covering. Obecnie ilość krótkich pozycji spekulacyjnych na rynku tego surowca jest wyjątkowo duża (bliska tegorocznych rekordów), co buduje podwaliny do dynamicznego odbicia cen cukru w górę w przypadku zamykania tych pozycji.

Foto: DM BOŚ

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery