Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Publikacja: 25.11.2019 11:56

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Spadek liczby wiertni ropy naftowej w USA.

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych porusza się tuż poniżej 58 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w rejonie 63,50 USD za baryłkę.

Pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej były piątkowe informacje o spadku liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych. Według cotygodniowego raportu firmy Baker Hughes, w minionym tygodniu liczba wiertni spadła o 3 do poziomu 671. To już piąty z kolei tygodniowy spadek tego wskaźnika. Obecnie liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA jest najniższa od kwietnia 2017 roku. W ujęciu rdr spadek liczby wiertni wyniósł 24%, co wynikało z mniejszych nakładów inwestycyjnych na ten cel wśród firm wydobywczych.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej pomogły również rozbudzone na nowo nadzieje na porozumienie handlowe USA i Chin. W sobotę Robert O'Brien, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w amerykańskiej administracji, potwierdził, że tzw. porozumienie pierwszej fazy może zostać zawarte jeszcze w bieżącym roku. Te deklaracje nadeszły tuż po ubiegłotygodniowych doniesieniach o zaproszeniu amerykańskich negocjatorów do Chin w celu kontynuacji negocjacji.

Tak czy inaczej, na razie sytuacja wokół porozumienia USA-Chiny pozostaje niepewna. Rozmowy przeciągają się już w czasie na tyle znacząco, że wielu inwestorów nie wierzy w kolejne zapewnienia o bliskości kompromisu. To natomiast w dużej mierze przyczynia się do nerwowych ruchów cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Prognozy mniejszej nadwyżki na rynku srebra.

Ostatnie dni na rynku srebra upływały pod znakiem zniżek. Cena tego kruszcu po raz kolejny osunęła się poniżej poziomu 17 USD za uncję, obecnie oscylując w okolicach 16,90 USD za uncję.

Notowania srebra przez ostatnie kilka dni podążały w dół wraz z notowaniami złota. Ruch ten miał związek ze spadkiem awersji inwestorów do ryzyka w obliczu nadziei na amerykańsko-chińskie porozumienie handlowe jeszcze w tym roku. Można oczekiwać, że informacje dotyczące relacji na linii USA-Chiny będą kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania srebra w najbliższych tygodniach.

Tymczasem dane fundamentalne na rynku srebra mają drugoplanowe znaczenie. Bez istotnego wpływu na ceny były niedawne informacje zawarte w raporcie Metal Focus dotyczącym popytu i podaży srebra. Według tej publikacji, w tym roku popyt na srebro wzrośnie o około 1%, przekraczając miliard uncji, co sprawi, że nadwyżka na globalnym rynku tego kruszcu zmniejszy się do najniższego poziomu od 2015 r.

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu