– Pozostała część tego roku będzie dla nas wyzwaniem – stwierdził Lakshmi Mittal, prezes ArcelorMittal, po ogłoszeniu wyników finansowych stalowego koncernu za I kwartał 2020 r. Oczekuje jednocześnie, że w ciągu tego miesiąca kolejne kraje będą ogłaszać szczegóły swoich strategii odmrażania gospodarek, które mocno wyhamowały w efekcie walki z pandemią koronawirusa. – Wydaje się, że będzie to raczej stopniowe łagodzenie, a nie natychmiastowe zniesienie wszelkich ograniczeń i że sektory budowlane i wytwórcze będą jednymi z pierwszych, które będą mogły na nowo rozpocząć funkcjonowanie. Faktycznie obserwujemy pewne sygnały, że nasi klienci wznawiają produkcję – zaznaczył Mittal. Koncern już wcześniej zdecydował się na czasowe ograniczenie produkcji na wszystkich rynkach, w celu dostosowania się do zaistniałych zmian, a przede wszystkim do spadku zapotrzebowania na stal. Spółka szacuje, że pozwoli jej to zmniejszyć koszty stałe w II kwartale o 25–30 proc. W I kwartale ArcelorMittal zanotował 1,1 mld dol. straty netto. Po skorygowaniu wyniku o zdarzenia jednorazowe strata sięgnęła 0,6 mld dol.

Na razie nic nie wskazuje na to, by koncern w najbliższym czasie miał wznowić pracę wielkiego pieca w Krakowie, który czasowo został wyłączony pod koniec 2019 r. Jeszcze niedawno były plany uruchomienia go w połowie marca, ale zostały pokrzyżowane zawirowaniami rynkowymi związanymi z pandemią.

Wyniki za I kwartał podał ostatnio także Stalprodukt. Zysk operacyjny grupy wyniósł 41,4 mln zł i okazał się o 53 proc. niższy niż średni wynik z I kwartału lat 2018–2019. Z kolei zysk netto, który sięgnął 31,3 mln zł, skurczył się o 58 proc. wobec wyników z ostatnich dwóch lat. Istotna dla wyników była niekorzystna sytuacja w biznesie produkcji cynku, w tym znaczący spadek jego giełdowych cen. W wynikach z I kwartału nie widać natomiast jeszcze wpływu pandemii koronawirusa, który – zdaniem zarządu spółki – uwidoczni się w kwietniu i co najmniej w dwóch kolejnych miesiącach II kwartału. Kontynuacji problemów w kolejnych kwartałach spodziewa się zarząd Cognoru. Może to, w jego ocenie, wywołać konieczność dostosowania wielkości produkcji i sprzedaży do możliwości rentownych dostaw. box