- Naszym zdaniem obserwowane w ostatnim miesiącu osłabienie polskiej waluty do euro i dolara oraz możliwość zaskoczenia na wynikach w II kwartale br. przy niskiej bazie wyników zwiększa atrakcyjność sektora - uważają eksperci. Wciąż jednak podchodzą bardzo selektywnie do wyboru spółek do portfela. Zwracają uwagę, że wyniki finansowe za I kwartał br. były mocno zróżnicowane. - W Polsce w I kwartale 2018 r. jak na razie 50 proc. spółek poprawiło zeszłoroczne rezultaty i tyle samo (50 proc.) je pogorszyło. Jednocześnie przeważały spółki, w których wyniki pozytywnie zaskakiwały względem prognoz (36 proc. pozytywnie, 21 proc. negatywnie). Wśród największych „wygranych" w I kwartału br. wymienilibyśmy Cognor, Famur, Impexmetal, Pfleiderer i Tarczyński. „Zawodziły" natomiast Boryszew, Elemental i Ergis - wskazują.
-Warto naszym zdaniem zwrócić uwagę, że w II kwartale br. znacząco obniża się baza ubiegłorocznych rezultatów. Warto przypomnieć, że w II kwartale 2017r. aż 56 proc. spółek pogorszyło rok do roku rezultaty i praktycznie żadna nie zaskoczyła pozytywnie względem prognoz - dodają.
Ze średnich spółek najbardziej są przekonani do Amiki (możliwe przełamanie spadkowego trendu w II kwartale br., atrakcyjna wycena na tle sektora) oraz Famuru (każdy kolejny kwartał powinien być lepszy; podwyżki cenników w nowych kontraktach). Z mniejszych natomiast stawiają na Cognor (możliwe wkrótce porozumienie z bankami w sprawie uruchomienia kredytu na poczet restrukturyzacji drogiego zadłużenia) oraz Pozbud (4x C/Z na 2019 rok).
Z uwagi na słabe wyniki i wysokie zadłużenie z ostrożnością podchodzą do wyceny Ursusa (obawy o rentowność na kontraktach eksportowych do Afryki) oraz Mangaty (inflacja po stronie kosztów surowców i kosztów pracy; Mangata obecnie notowana jest z premiami do innych polskich spółek przemysłowych).
Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 30 maja br., o godzinie 8.50. Powyższy materiał jest jedynie jej streszczeniem. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie mdm.pl