#PROSTOzPARKIETU: Jakie ryzyka ciążą GPW?

Ewentualny Brexit może być dużym szokiem dla rynków światowych. Te za to nie zdają się do tego szoku szykować – mówi gość #PROSTOzPARKIETU Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz w CDM Pekao.

Publikacja: 03.06.2016 10:59

#PROSTOzPARKIETU: Jakie ryzyka ciążą GPW?

Foto: PARKIET

Roland Paszkiewicz zapytany, czy długo jeszcze będziemy się odznaczać słabością po OFE, odpowiada krótko: – Tak, i powołuje się na przykład Węgier. – Na pewno będziemy słabsi niż inne rynki wschodzące – dodaje. Podkreśla również, że ryzyka z tym związane będą się rozkładać asymetrycznie.

Do konsekwencji związanych z OFE dochodzą również te związane z niestabilnością polityczną w naszym kraju. – Nie przesadzałbym z wpływem dzisiejszej sytuacji politycznej na indeksy giełdowe – uspokaja Paszkiewicz, i kontynuuje: – Możemy tracić tych inwestorów, którzy chcą inwestować w realny kapitał, jednak inwestorzy akcyjni nie powinni się tego przestraszyć.

Roland Paszkiewicz wypowiedział się również w sprawie ewentualnych podwyżek stóp procentowych: – Ja to traktuję jako szansę. Będzie to sygnał, że w globalnej gospodarce dzieję się dobrze.

Dalej Paszkiewicz mówił o Brexicie: – Ewentualny Brexit może być dużym szokiem dla rynków światowych. Te za to nie zdają się do tego szoku szykować. – Strach przed Brexitem można jedynie zauważyć w przypadku słabnącego funta – dodaje. Roland Paszkiewicz znów zdaje się uspokajać: – Na ten moment mamy szansę ok. 3:1, na korzyść pozostania WB w UE.

Kolejnym problemem do którego odniósł się Paszkiewicz były rosnące ceny ropy naftowej. – Ceny te oczywiście są jakimś ryzykiem, ale w krótkim terminie należy je raczej postrzegać jako szansę – tłumaczy, i dodaje, że jeżeli strach deflacyjny zwycięży to pewnie ujrzymy tanią ropę, ale to nie będzie rozwiązaniem problemów deflacyjnych.

Według ekonomisty Chiny pozostają jednym z największych ryzyk. Chińczycy poluzowali możliwość inwestycji w nieruchomości, podobnie jak to miało miejsce w USA przed kryzysem. Jak pokazał przykład Amerykanów to droga do powstania banki.

Na zakończenie Paszkiewicz dodaje, że na razie nie mamy problemów deflacyjnych, ale jeżeli scenariusz pro deflacyjny zacznie się spełniać, to obraz rynków może się mocno zmienić.

Parkiet TV
Sentyment na rynkach się poprawia, USA nie daje się nudzić
Parkiet TV
Plany Polimeksu Mostostalu. Pierwszy wywiad z prezesem
Parkiet TV
Czy drugie półrocze na giełdach może być równie udane jak pierwsze?
Parkiet TV
Zamieszanie wokół REIT-ów i atrakcyjność polskich nieruchomości
Parkiet TV
Ropa czy złoto? Co da więcej zarobić?
Parkiet TV
Przyszłość budownictwa. Przeklęta sinusoida