Zbliża się finał tegorocznego badania relacji inwestorskich w spółkach z WIG30 – największego w Polsce, przeprowadzanego wspólnie przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet" oraz Izbę Domów Maklerskich. Zakończyliśmy już zbieranie głosów zarówno w ankiecie wypełnianej na naszej stronie internetowej, jak i bezpośrednio od analityków i zarządzających.
Najlepsze spółki nagrodzimy 6 marca podczas uroczystej gali konferencji IDM w Bukowinie Tatrzańskiej. Odbędzie się ona w dniach 5–8 marca i jak co roku będzie okazją do spotkań czołowych przedstawicieli rynku kapitałowego: inwestorów, spółek giełdowych, menedżerów, domów maklerskich, banków, organizacji biznesowych, państwowych oraz samorządowych.
Drobny inwestor ma pod górkę
Zwycięzców tegorocznego badania poznamy dopiero za kilka dni, ale już dziś możemy zasygnalizować tendencje, które wyłaniają się z tegorocznej edycji. Podobnie jak w poprzednich latach widać duży rozdźwięk pomiędzy oceną relacji inwestorskich przez instytucje i drobnych graczy (więcej w ramce poniżej). Część firm traktuje inwestorów indywidualnych jak zło koniecznie, choć oczywiście zdarzają się też chlubne wyjątki.
– Niektóre firmy wkładają ponadprzeciętny wysiłek, aby sprostać oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, a niektóre nawet nie reagują na pytania inwestorów. Na walnych zgromadzeniach również trudno o sensowną dyskusję, a do tego strony internetowe takich firm czy też raporty okresowe prezentują się bardzo słabo pod względem oczekiwanej przez inwestorów zawartości – mówi Piotr Cieślak, dyrektor zarządzający ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Na GPW – a w szczególności na rynku głównym – karty rozdają inwestorzy zagraniczni, odpowiadający za ponad połowę obrotów akcjami. Jednak drobni gracze nadal stanowią na parkiecie widoczną grupę. W pierwszej połowie 2019 r. ich udział w obrotach wyniósł 13 proc. i był o 1 pkt proc. wyższy niż w analogicznym okresie wcześniejszego roku. Z kolei na NewConnect to właśnie inwestorzy indywidualni odgrywają największą rolę, a ich udział systematycznie rośnie. W pierwszej połowie 2019 r. odpowiadali za 84 proc. obrotów. To o 4 pkt proc. więcej w ujęciu rok do roku i aż o 22 pkt proc. więcej niż jeszcze pięć lat wcześniej (czyli w I połowie 2014 r.)