W wyniku przeceny w ostatnich tygodniach wyceny wielu spółek z warszawskiej giełdy spadły do poziomów nienotowanych od wielu lat. Kilka branż odczuło trwający kryzys szczególnie boleśnie.
Detaliści w tarapatach
Jednymi z najbardziej poturbowanych w ostatnich tygodniach są spółki z sektora handlu detalicznego (z wyjątkiem handlu dobrami FMCG). Rozszerzająca się pandemia negatywnie wpłynęła na ich otoczenie biznesowe. – Spółki detaliczne w największym stopniu zostały dotknięte rządowymi restrykcjami w handlu stacjonarnym, stąd mocna reakcja ich kursów. Jedną z najbardziej przecenionych jest CCC, ale trzeba mieć na uwadze, że już przed wybuchem obecnego kryzysu rynek był negatywnie nastawiony do tej firmy. CCC już wcześniej zmagało się z wysokim zadłużeniem, wynikającym m.in. z intensywnego programu inwestycyjnego i spadku EBITDA w 2019 r. Obecna sytuacja związana z epidemią pogłębiła wymagającą sytuację spółki – wskazuje Adrian Górniak, analityk DM BDM. W sytuacji braku obrotów z przeważającej działalności offline, koniecznością stało się pozyskanie nowego finansowania (grupa planuje emisję akcji).
W bardzo trudnej sytuacji znalazł się też AmRest. – Z powodu koronawirusa restauracje AmRestu zostały zamknięte lub możliwa jest tylko realizacja zamówień na wynos lub z dostawą. Począwszy od Chin, restrykcje te obejmowały po kolei większość krajów, w których spółka prowadzi działalność. Szacujemy, że w konsekwencji ich sprzedaż spadła pomiędzy 70–100 proc. r./r. w zależności od sieci, co uwzględnia już wzrost wolumenów zamówień z dowozem. Zgodnie z naszymi szacunkami taka wielkość przychodów nie jest wystarczająca do pokrycia kosztów stałych działalności firmy – wskazuje Krzysztof Kawa, analityk Ipopemy. Z pomocą AmRestowi przychodzą programy wsparcia realizowane między innymi w Polsce, Czechach i Hiszpanii. – Na ten moment ich skala nie jest jednak wystarczająca do znacznej poprawy wyników grupy. Przedłużające się zamknięcie restauracji powoduje, że spółka wciąż będzie generować straty, które w naszej ocenie mogą spowodować złamanie kowenantów już w II kwartale br. Wskaźnik długu netto do EBITDA na koniec 2019 r. wynosił 2,6x, co czyni AmRest mało odpornym na przedłużające się zamknięcia lokali – dodaje.
Eksperci nie mają wątpliwości, że im dłużej będzie trwał zakaz handlu, tym gorzej dla całej branży. – Niepewne otoczenie i ewentualna perspektywa wejścia w okres słabszych wyników powodują, że akcje detalistów niezwiązanych z dobrami FMCG mogą pozostać na cenzurowanym – uważa Górniak.