Rynek magazynowy uchodzi za głównego wygranego w czasie pandemii, zasoby sięgają już 19 mln mkw. O tempie wzrostu rynku niech świadczy fakt, że niemal 40 proc. powierzchni to budynki, które liczą mniej niż trzy lata. Nieruchomości logistyczno-przemysłowe są postrzegane także jako dobra lokata kapitału. W I połowie roku padł rekord, inwestorzy ulokowali w magazyny nad Wisłą 1,1 mld euro.
Rynek sprzyja
Dobra – na tle doniesień z innych części rynku nieruchomości – sytuacja przełożyła się na wzmożone zainteresowanie akcjami magazynowego dewelopera MLP Group. W ciągu miesiąca, do szczytu 18 czerwca, kurs poszedł w górę o blisko 60 proc., do 90,5 zł. Dziś papiery wyceniane są po 84 zł, wciąż wysoko na tle historycznych notowań. Prezes Radosław T. Krochta powiedział tydzień temu w wywiadzie dla „Parkietu", że zarówno część logistyczna branży magazynowej, jak i przemysłowa radzą sobie w czasie pandemii dobrze. Niemniej głównym kierunkiem ekspansji i motorem wzrostu MLP Group są teraz Niemcy – spółka chce, by ta część grupy dorównała polskiej.
Na naszej giełdzie notowane są też inne spółki, które biorą udział w inwestycjach magazynowych. Stricte branżowym deweloperem jest Biuro Inwestycji Kapitałowych – spółka znacznie jednak mniejsza niż MLP Group.
– Branża magazynowa pozostaje w dobrej kondycji i jest stosunkowo odporna na kryzys spowodowany koronawirusem – ocenia Mirosław Koszany, prezes BIK. – Sytuacja nie ma istotnego przełożenia na naszą bieżącą działalność operacyjną. Powoduje jednak pewne opóźnienie w zakończeniu komercjalizacji pierwszego etapu inwestycji w centrum logistycznym BIK Park Wrocław I, głównie z powodu wstrzymywania się najemców z podjęciem decyzji co do podpisywania w obecnej sytuacji długoterminowych kontraktów – dodaje. W tej lokalizacji do wzięcia jest jeszcze 9 tys. z 25 tys. mkw. – W kolejnych miesiącach na rynku spodziewamy się pewnego ograniczenia skali projektów spekulacyjnych (czyli budowa bez uprzedniego zabezpieczenia umowami najmu – red.). W ramach BIK uzależniamy rozpoczynanie kolejnych przedsięwzięć magazynowych od podpisania wstępnych umów najmu przynajmniej na część planowanych powierzchni – podsumowuje Koszany.
Na boomie chce skorzystać także Reino Capital. Spółka ściąga do polski inwestorów, sama chce zarabiać głównie na zarządzaniu aktywami.