Giełda w Londynie szansą również dla polskich przedsiębiorstw

Debiut w Londynie lub dual listing pozwala na osiągnięcie globalnej skali. Julia Hoggett, prezes London Stock Exchange i Jarosław Grzywiński, b. prezes GPW, specjalnie dla „Parkietu".

Aktualizacja: 08.06.2021 12:16 Publikacja: 08.06.2021 05:00

Giełda w Londynie szansą również dla polskich przedsiębiorstw

Foto: Bloomberg

materiały prasowe

Andrzej Stec: Dzisiaj na świecie obserwujemy nadpłynność finansową. Czy jest zapotrzebowanie w Polsce i Europie Wschodniej na kapitał pochodzący właśnie z Londynu?

Jarosław Grzywiński, b. prezes GPW: Po raz pierwszy w historii Londyńska Giełda Papierów Wartościowych jest promowana w Polsce na taką skalę. W promocję wydarzenia i londyńskiej giełdy zaangażowały się największe organizacje biznesowe w Polsce, takie jak Business Centre Club czy Polska Rada Biznesu oraz Polsko Brytyjska Izba Handlowa. Jest to promocja polskiej gospodarki za granicą. Nie ma lepszych ambasadorów polskiej przedsiębiorczości od spółek powstałych w Polsce i cieszących się uznaniem zagranicznych globalnych inwestorów. Tak jak Polska potrzebuje funduszy z Unii Europejskiej w ramach Polskiego Ładu, tak samo polskie spółki prywatne potrzebują kapitału od inwestorów zagranicznych.

Julia Hoggett, CEO LSE: Bardzo doceniamy potencjał spółek pochodzących z Europy Środkowej i Wschodniej. W ramach struktur giełdy w Londynie funkcjonuje specjalny zespół dedykowany do oferowania najciekawszym spółkom oferty pozyskania kapitału na brytyjskim rynku kapitałowym. Oferta dla zagranicznych spółek giełdy w Londynie sprawia, że jest to unikalna szansa na budowę globalnego modelu biznesowego. Rynek kapitałowy docenia każdą spółkę, która ma ciekawe perspektywy rozwoju i daje szanse na wiarygodną inwestycję.

Jaką rolę może odegrać londyńska giełda w rozwoju spółek w tej części świata?

JH: Obecnie rynki kapitałowe na całym świecie stają się „motorem napędowym" gospodarek i przedsiębiorstw. Rynki kapitałowe są w stanie sfinansować najbardziej ryzykowne, ale jednocześnie obiecujące przedsięwzięcia gospodarcze niezależnie od kraju pochodzenia. Tegoroczna liczba debiutów na LSE pokazuje potencjał zagranicznych spółek. Londyn jest unikalnym miejscem na finansowej mapie świata. Debiut w Londynie lub dual listing pozwala na osiągnięcie przez polskie spółki globalnej skali. Jednocześnie jest to szansa dla polskiego rynku kapitałowego zainteresowania swoimi spółkami inwestorów zagranicznych.

JG: Pozyskiwanie kapitału na brytyjskim rynku kapitałowym to klasyczna synergia dla polskich spółek i polskiej gospodarki. Obserwujemy wiele świetnych polskich spółek, które w swoich strategiach mają ekspansję międzynarodową. Jest to szansa na wzrost i dokapitalizowanie całej polskiej gospodarki. Przed nami wiele wyzwań biznesowych w 2021 r. i wierzymy, że rynek kapitałowy w Londynie może odegrać ogromną rolę w rozwoju firm spoza Wielkiej Brytanii. W Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej mamy coraz więcej firm zajmujących się innowacyjnymi biznesami, takimi jak zielona energia, IT, medycyna, i technologicznie zaangażowanych w różne sektory biznesu spółek. Kapitał na zagranicznych rynkach kapitałowych może znacznie przyspieszyć rozwój polskich spółek.

Do jakich spółek było adresowane poniedziałkowe wydarzenie „Reaching London Capital Markets"? Czy to pierwszy krok?

JG: Na wydarzenie „Reaching London Capital Markets 2021" zaprosiliśmy firmy nie tylko z Polski, ale także, dzięki naszym partnerom biznesowym, z Czech, Ukrainy, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Czarnogóry, Litwy, Łotwy, Estonii i wielu innych krajów. Ta regionalna różnorodność biznesowa pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na stały kontakt między największymi globalnymi inwestorami instytucjonalnymi a najlepszymi firmami w naszym regionie. Dzisiejsze wydarzenie jest pierwszym etapem i kamieniem milowym programu „IPO dla spółek CEE na londyńskim rynku kapitałowym", który chcemy realizować z Londyńską Giełdą Papierów Wartościowych wraz z podmiotami życia gospodarczego skupionymi m.in. wokół Business Centre Club czy innych izb biznesu. Zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze najbardziej optymistyczne oczekiwania.

JH: Wierzymy w synergię nadzwyczajnej przedsiębiorczości firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej z inwestorami w Londynie posiadającymi kapitał i globalną wiedzę ekspercką. Giełda papierów wartościowych w Londynie może zaoferować to co najlepsze na globalnych rynkach kapitałowych. Jesteśmy przekonani, że Londyńska Giełda Papierów Wartościowych to najlepsze miejsce na rozpoczęcie obecności na rynkach światowych dla każdej perspektywicznej i rozwojowej spółki. Widzimy tu same korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

CV | Jarosław Grzywiński, b. prezes GPW, b. członek rady dyrektorów Aquis Exchange (Londyn), szef praktyki rynków kapitałowych w kancelarii Kochański i Partnerzy, ekspert ds. rynków kapitałowych Business Centre Club.

Julia Hoggett, prezes (CEO) London Stock Exchange, w przeszłości dyrektor FCA, Financial Conduct Authority – brytyjskiego nadzoru nad rynkami finansowymi.

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?