Rynek kryptowalut rozpoczął ten rok z przytupem. Bitcoin przebił w Nowy Rok 30 000 USD, a w czwartek ustanowił nowy rekord, powyżej 38 000 USD. W tym samym czasie kapitalizacja całego rynku przekroczyła 1 bln USD, a więc również znalazła się najwyżej w historii. Można powiedzieć, że rynek rośnie jak „na drożdżach", ale chyba bardziej adekwatnym zwrotem jest – jak „na sterydach". Wystarczy zwrócić uwagę na siedmiodniowe stopy zwrotu z czołowych kryptowalut (stan na 7 stycznia godz. 14.15). Dla bitcoina jest to 30,7 proc., dla ethereum 61 proc., dla XRP 58 proc., dla litecoina 31,7 proc., a dla cardano 72,7 proc. Jeśli przesunąć się nieco w dół rankingu, to rekordzistą pod względem tygodniowej stopy zwrotu jest stellar. Jego notowania wzrosły o 162,4 proc. i wyniosły go na dziewiąte miejsce pod względem kapitalizacji (7,45 mld USD). Ciekawostką niech będzie to, że dogecoin, a więc kryptowaluta uważana za „token żart", ale mająca swoje wierne grono fanów, również podrożał o ponad 100 proc. To tylko pokazuje, jak duża euforia zapanowała na rynku cyfrowych aktywów. W zasadzie ze świecą szukać projektów, które w ciągu ostatnich siedmiu dni zanotowały spadek kursu. W tym nielicznym gronie są m.in. monero, waves i OKB.
Dynamiczne zwyżki kursów, przyjmujące na wielu wykresach kształt pionowej ściany, wywindowały popularne oscylatory (RSI, MACD) wyraźnie powyżej granic wykupienia. Pokazujemy to na poniższych wykresach. I choć wskaźniki mogą przez dłuższy czas przebywać na wysokich poziomach, to warto pamiętać, że po euforycznych zwyżkach „lubi" przyjść tąpnięcie. Korekta na wielu kryptowalutach byłaby nawet wskazana, by trend miał „zdrowy" przebieg i mógł być kontynuowany. Zwłaszcza że przed wieloma aktywami jeszcze długa droga do ATH. O ile bitcoin czy binance coin są na historycznych rekordach, o tyle większości projektów wciąż sporo do nich brakuje. Dla przykładu: XRP do rekordu brakuje 1025 proc., litecoinowi 118 proc., cardano 318 proc., stellarowi 174 proc., monero 230 proc., a dashowi nawet 1430 proc.
Bitcoin | Rekord za rekordem
W czwartkowe popołudnie kurs sięgał 38 486 USD, ustanawiając rekord historyczny. A przypomnijmy, że 16 grudnia notowania przebijały ATH z 2017 r., czyli 20 000 USD. W trzy tygodnie bitcoin podrożał więc prawie o 100 proc. Wykupienie widoczne na oscylatorach (RSI, MACD), a także wysoka wartość wskaźnika zmienności ATR(14) sugerują, że korekta wisi w powietrzu. Okrągłe poziomy 35 000 i 3000 USD to najbliższe wsparcia. Niżej barierę stanowić może średnia z 50 dni przebiegająca przy 23 000 USD. PZ