Nasza waluta osiągnęła poziom 3,87 na EURPLN, co należy wiązać z kontynuacją odreagowania ostatniego umocnienia złotego. Ogólnie, EURPLN pozostanie przez dłuższy czas w obecnym range?u, nastawienia nie zmieni nawet wejście na poziomy ze strefy 3,88 - 3,92. Obecnie inwestorzy są neutralni wobec tej pary, sprzedając przy górnym ograniczeniu wspomnianego zakresu i kupując EURPLN przy wsparciach.
Warto poświęcić kilka słów jenowi, który osłabił się po komentarzach japońskiego ministra finansów, mówiącego o tym, że słabość (czy też w szerszym kontekście - ogólna kondycja) waluty nie powinna być przedmiotem politycznych dyskusji na spotkaniu grupy G-7. Europejscy oficjele chętnie widzieliby mocniejszego jena, który pomógłby ograniczyć import dóbr z Azji.
Dziś w kalendarzu najważniejsze dane to produkcja wytwórcza w Wlk. Brytanii (godz. 10.30, prognozuje się odczyt na poziomie 2,2% r/r) oraz porównanie kosztów i produktywności pracy (są to dane wstępne za 4 kwartał, oczekuje się, iż koszty rosną o 0,7 pkt. proc. szybciej co w teorii może przyczyniać się do wzrostu inflacji w długim okresie).
Piotr Denderski
Analityk rynków finansowych