Operator przejmie ponad 6 tys. abonentów i infrastrukturę umożliwiającą świadczenie internetowej telewizji. Od 1 kwietnia klienci e-wro będą mogli podpisać już nowe umowy i stać się klientami Dialogu. Choć zmienia się operator podstawowe techniczne warunki świadczenia usług oraz ceny nie ulegną zmianie w stosunku do umowy zawartej z Fortum Wrocław.
Komisja Europejska zagroziła Polsce postępowaniem karnym, jeśli UKE nie dostosuje się do unijnego prawa
Zdaniem KE regulowanie cen detalicznych za dostęp do internetu jest bezprawnym działaniem "na pokaz", a nie skutecznym dążeniem do zwiększenia konkurencji. Polska może już w marcu trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za sposób, w jaki regulowany jest polski rynek telekomunikacyjny. Według Brukseli UKE powinien najpierw zająć się rynkiem hurtowym - dopiero, gdy administracyjne próby zwiększenia konkurencji między dostawcami usług szybkiego Internetu nie przyniosłyby efektu, dopuszczalna jest ingerencja wśród detalistów.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wchodzi w życie 27 lutego
Ma ona pomóc prezesowi UKE skuteczniej zarządzać częstotliwościami. Nowela ustala, że przetarg albo konkurs (organizowany do rezerwacji częstotliwości na cele rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych) to postępowania odrębne od postępowania w sprawie rezerwacji częstotliwości. Dlatego nie stosuje się do nich przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
Plan konsolidacji spółek telekomunikacyjnych z udziałem skarbu państwa jest dopiero wstępnie rozważany
Sieć Teleinformatyczna Administracji Publicznej (STAP) jest elementem planu informatyzacji państwa. Na potrzeby STAP można wykorzystać infrastrukturę kontrolowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Exatela, a także naukową sieć Pionier oraz światłowody Telekomunikacji Kolejowej. TK ma w planach budowę kolejowej sieci łączności bezprzewodowej w standardzie GSM-R. Firma chce też zostać komórkowym operatorem wirtualnym w sieci Polkomtelu. W UKE jest też wniosek TK o przyznanie częstotliwości GSM1800. Nowy operator musi mieć sieć komórkową, bo bez niej taki projekt nie ma sensu. To wskazywać może na uczestnictwo w projekcie Polkomtelu, ale wymagałoby to zgody zagranicznych akcjonariuszy operatora, w tym Vodafone, i rezygnacji z planów sprzedaży akcji spółki przez polskich udziałowców. Chyba, że operatorem komórkowym - infrastrukturalnym bądź wirtualnym zostanie TK.
UKE wezwał operatorów do zakończenia świadczenia usług telefonicznych w paśmie 2,4 GHz i zapewnienia klientom ciągłość usług na równie dobrych warunkach
Operatorzy twierdzą, że nie są jeszcze gotowi do opuszczenia pasma bez szkody dla abonentów (nastąpiłaby przerwa w świadczeniu usług, a problem dotyczyłby znacznej części z ponad 100 tys. klientów). Głównym operatorem świadczącym usługi w tym paśmie jest Telekomunikacja Polska. Pozostali to: Netia, Dialog, MNI Telecom, Multimedia Polska.
Państwo chce kontrolować TP SA, TP Emitel i Exatel
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego został przekazany do konsultacji. W dokumencie wymienione są Telekomunikacja Polska, TP-Emitel i Exatel, w których państwo chce mieć uprawnienia do zgłaszania sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez zarząd.
Niezależny Operator Międzystrefowy ma 106 tys. abonentów
NOM świadczy usługi telefoniczne i dostępu do Internetu dla klientów Telekomunikacji Polskiej przez prefiks 1044. Jako jedna z pierwszych firm zaczął współpracę z TP.
Szybki Internet w Sferii
Od 1 marca abonenci Sferii będą mieli dostęp do szybkiego Internetu dzięki wdrożeniu w swojej sieci CDMA technologii 1xEV-DO Rev A, czyli odpowiednika HSDPA w sieci WCDMA. Sferia jest siecią bezprzewodową przydzielającą numerację stacjonarną. Działa w Warszawie na częstotliwości 900 MHz w technologii CDMA.
Katarzyna Turska została nowym rzecznikiem prasowym Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej
Pełni ona także funkcję dyrektora operacyjnego, powołanej przez PIKE, Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL.
Multimedia Polska przejęła Automatic Serwis
Automatic Serwis jest operatorem telewizji kablowej i dostawcą szerokopasmowgo dostępu do Internetu działającą na Kujawach i w Wielkopolsce. W zasięgu Automatic Serwis znajduje się ponad 40 tys. gospodarstw domowych. Wartość transakcji wyniosła 56,5 mln zł.
Firmy Apple i Cisco Systems doszły do porozumienia w sprawie nazwy iPhone
Apple i Cisco System zdecydowały, że obie mają prawo do marki i wspólnie będą z niej korzystać. Spór pomiędzy obiema firmami toczy się od miesiąca - w styczniu szef Apple Steve Jobs ujawnił najnowszy produkt: skrzyżowanie telefonu z odtwarzaczem muzycznym iPod. Jak się okazało firma Cisco Systems zarezerwowała prawo do tej nazwy już w roku 2000, kiedy przejęło firmę Infogear. Co więcej, Cisco od roku niektóre ze swoich produktów sprzedaje właśnie pod nazwą iPhone. Obecnie spór przerodził się we współpracę.
LG Electronics ogłosił rozpoczęcie współpracy z portalem Yahoo!
W ramach współpracy takie usługi jak Yahoo! Go for Mobile 2.0, Yahoo! Mail i Yahoo! Messenger będą dostępne w telefonach LG. Ponadto, użytkownicy komórek LG będą mogli korzystać z nowej aplikacji Yahoo! Współpraca LG