Dostało się także amerykańskiej walucie, szczególnie wobec jena, jak i franka szwajcarskiego. Obecnie huśtawka nastrojów jest bardzo duża i należałoby zakładać, że póki rynki nie ustabilizują się, takie rzeczy jak publikacje danych makroekonomicznych będą miały drugorzędne znaczenie, choć oczywiście przy większych odchyleniach od szacunków jakiś wpływ na zachowanie się amerykańskiej waluty mieć powinny. Na dzisiejszej sesji poznamy informacje na temat zweryfikowanych danych o PKB w IV kwartale, deflatorze, indeksie kosztów zatrudnienia, wskaźniku wydatków konsumpcyjnych PCE, indeksie Chicago PMI oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym. Z informacji z rynku krajowego poznamy dziś decyzję RPP w sprawie poziomu stóp procentowych, gdzie spodziewane jest pozostawienie ceny pieniądza na dotychczasowym poziomie. Decyzja nie powinna wywołać większych zmian na rynku, natomiast ważniejsza wydaje się konferencja po posiedzeniu Rady, gdzie mogą paść jakieś wskazówki, co do dalszego kształtowania polityki monetarnej.
EUR/USD
Osłabienie dolara w dniu dzisiejszym niejako wpisywało się w sytuację techniczną, widoczną na parach dolarowych, gdzie od dłuższego już czasu posiadacze amerykańskiej waluty mają problemy. Wczorajszy impuls popytowy został wygenerowany poprzez przełamanie okolic 1,32, gdzie m.in. znajdowało się górne ograniczenie trójkąta rozszerzającego. Wyjście powyżej tej bariery niejako potwierdza dobrą kondycję posiadaczy długich pozycji na tej parze i kolejnej kontry ze strony podaży spodziewałbym się w rejonie szczytu z początku stycznia, jaki pojawił się przy cenie 1,3294. Wsparciem w krótkim terminie jest teraz cena 1,32.
USD/JPY
Problemy posiadaczy amerykańskiej waluty widoczne były szczególnie względem jena, choć na to nałożył się tu przede wszystkim spory popyt na japońską walutę, widoczny także na pozostałych parach powiązanych z jenem. Wczorajsza, dynamiczna fala spadkowa doprowadziła do przełamania wsparcia w rejonie 119,00, co z kolei otwiera dalej drogę do przetestowania okolic 118,00 oraz niżej popyt powinien być także widoczny przy cenie 117,40. W ramach oporu zwróciłbym uwagę na okolice 119,00 i powrót rynku powyżej tych okolic może być krótkoterminowym sygnałem wyczerpywania się presji ze strony podaży.