Rynek obligacji przyjął te informacje pozytywnie, co w połączeniu z zakupami ze strony inwestorów obawiających się o dalsze problemy funduszy hedgingowych przyczyniło się do spadków rentowności. Niższe stopy procentowe oraz dobre wyniki spółek popchnęły indeksy akcji do góry co przełożyło się z kolei na poprawę sentymentu do rynków wschodzących. Umocnienie jena jest pokłosiem wydarzeń z początku tygodnia, czyli publikacji inflacji CSP (usługi korporacyjne), która osiągnęła wielomiesięczne maksimum oraz informacja o zmianach osobowych w ministerstwie finansów, gdzie stanowisko miałby opuścić Watanabe, znany zwolennik słabego jena. W tej sytuacji carry-trade nieco stracił urok - jednak jest to raczej tylko korekta. Dzisiaj głównym wydarzeniem będzie decyzja FOMC. Słabe wyniki gospodarki od połowy zeszłego roku rozbudziły oczekiwania na obniżki stóp, jednak całkiem dobry start w nowym roku i szczególnie w drugim kwartale spowodował ograniczenie tych oczekiwań i spadki cen na rynkach obligacji. Przez cały ten czas FED konsekwentnie powtarzał, że inflacja stanowi główne zagrożenie. Na razie wygląda na to, że się nie pomylił, choć działań prewencyjnych nie podejmował. Efekt tych wydarzeń jest w naszej opinii taki, że teraz inwestorzy będą znacznie bardziej skłonni słuchać FED-u i dzisiejsza reakcja może być znaczna, szczególnie jeśli komunikat będzie bardziej jastrzębi. Inwestorzy mogą odebrać to jako sygnał do rozpoczęcia wyceny kolejnej podwyżki stóp.
EURPLN
Mimo, że podwyżka stóp procentowych była dla niektórych zaskoczeniem, to zachowanie złotego było dokładnie zgodne z naszymi przewidywaniami. Po porannym ruchu powyżej 3.80, na koniec dnia nastąpił ruch w okolice 3.7750 - do ostatniego minimum. Sytuacja na rynkach zagranicznych poprawiła się i zaczęła nawet pod koniec dnia sprzyjać rynkom wschodzącym, słabszy raport na temat zamówień na dobra trwałe obniżył rentowności obligacji a dobre wyniki spółek popchnęły indeksy akcji do góry. Decyzja RPP jest w naszej opinii słuszna, mimo, że spóźniona (ale, lepiej późno niż wcale) i należy oczekiwać dalszych podwyżek. W związku z tym przewidujemy, że złoty będzie raczej mocny, negatywny wpływ rynku obligacji jak pokazał wczorajszy dzień nie będzie dominujący. EURPLN spoczywa przy 3.7750 - wsparciu utworzonym w ostatnim tygodniu. Jest całkiem prawdopodobne, że zostanie ono przełamane, jeśli dzisiejsza decyzja i komunikat FOMC oraz piątkowe dane będą temu sprzyjać. Ewentualne długie pozycje pod korektę otwieralibyśmy w okolicach 3.76
EURUSD
Rynek EURUSD znajduje się w konsolidacji, ponieważ inwestorzy czekają na nowe informacje z FOMC. Obecny miesiąc obfitował w wiele interesujących wydarzeń, konkretnie silny wzrost rentowności obligacji i sporo niejednoznacznych danych (w tym kiepskich z rynku nieruchomości). FED może dzisiaj odnieść się w jakiś sposób do tych wydarzeń. Uważamy, że okoliczności są sprzyjające do tego, aby FED zakomunikował możliwość podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierza tego zrobić. Wysoki wzrost inflacji w maju powinien w jakiś sposób być uwzględniony w komunikacie. Sądzimy, że istnieje szansa na umocnienia USD po decyzji, jednak tradycyjnie nie rekomendujemy otwierania dużych spekulacyjnych pozycji, gdyż ryzyko jest zbyt jest zbyt duże, szczególnie, że sytuacja techniczna temu na razie nie sprzyja. Wykresy dzienne sugerują możliwość wybicia powyżej linii trendu spadkowego od końca kwietnia.