Impuls do zwyżki dała przede wszystkim poprawa nastrojów inwestycyjnych na rynkach. W notowaniach głównych amerykańskich indeksów giełdowych zanegowana została część wyemitowanych wcześniej sygnałów do większych spadków, co poprawiło nieco perspektywy światowych parkietów i rynku ropy naftowej. W najbliższych dniach rozegra się wiele istotnych wydarzeń makroekonomicznych na świecie, które mogą przybliżyć giełdy i notowania surowca do średnioterminowych rozstrzygnięć. Na rynek napłyną bowiem istotne dane z USA, Chin i strefy euro. Ponadto największe amerykańskie spółki będą publikować raporty kwartalne. Pierwszy z tych ważniejszych raportów już poznaliśmy – koncern aluminiowy Alcoa odnotował w II kwartale zysk wyższy od prognoz, co pozytywnie nastraja przed publikacjami wyników innych spółek.
[b]Sprawdź [link=http://www.parkiet.com/temat/82.html]notowania surowców[/link][/b]
Doniesienia fundamentalne z rynku ropy w ostatnich dniach również wspierały notowania surowca. Cotygodniowe dane z USA wskazały na spadek zapasów „czarnego złota” aż o blisko 5 mln baryłek, najsilniejszy od września ubiegłego roku. Oczekiwano, iż spadną one o 2 mln baryłek. W pewnym stopniu o silnej zniżce zadecydował huragan Alex, który ostatnio nawiedził Zatokę Meksykańską, powodując chwilowe zmniejszenie wydobycia i ograniczenie importu. W dużej części jednak jest to efekt reakcji rafinerii na większy popyt i wyższe niż zwykle marże. Zwiększyły one moce przerobowe do poziomu 89,8 proc. – najwyższego od stycznia 2008 r. Jeśli popyt na paliwa w USA będzie kontynuował wzrost (ostatnio według raportu amerykańskiego Departamentu Energii wzrósł on o 3,2 proc.), powodując spadek zapasów ropy, w notowaniach surowca może utrzymywać się presja wzrostowa.
Za zwyżką wartości „czarnego złota” w ostatnich dniach przemawiały również doniesienia z Chin na temat importu tego surowca. W czerwcu osiągnął on rekordowo wysoki poziom. Popyt na ropę zgłaszany przez Chiny powinien być w najbliższych kwartałach motorem wzrostu globalnego zapotrzebowania. Dlatego też doniesienia fundamentalne z tego kraju będą istotne dla notowań surowca. Seria danych z Chin napłynie na rynek w czwartek, wśród nich zostanie przedstawiony kluczowy wskaźnik na temat dynamiki PKB w II kw. Dostarczy ona istotnych wskazówek dla światowych rynków.
Mimo pozytywnych doniesień fundamentalnych należy pamiętać, iż w krótkim terminie o notowaniach ropy naftowej decydują przede wszystkim nastroje inwestycyjne panujące na światowych rynkach, które wciąż pozostają bardzo zmienne.