Na słabsze dane złożył się przede wszystkim rynek krajowy, który ze względu na większą wagę pociągnął szeroki wskaźnik w dół. Publikacja potwierdziła badania NTC Research, że perspektywy dla sektora produkcji na najbliższe półrocze pozostają niekorzystne. Wskaźniki wyprzedzające są niekorzystne. Podtrzymujemy, że w okresie letnim wartość sprzedanej produkcji przemysłowej będzie maleć. Prawdopodobnie na koniec II kwartału wartość zamówień nieco wzrośnie, co jednak nie wpłynie na zmianę naszych szacunków na najbliższe miesiące. Podstawą do tego jest jedynie okresowy wzrost wartości subindeksu nowych zamówień w PMI produkcji Niemiec - składowa ta wzrosła o 0,9 punktu do 52,2 punktu (w lipcu znalazła się mocno poniżej punktu krytycznego). Przy obliczaniu wielkości rocznych zwraca uwagę baza wyjściowa - w analogicznym okresie ubiegłego roku zainteresowanie zagranicy zwiększyło się o 10,5 procent w skali miesiąc do miesiąca, co wywindowało również szeroki wskaźnik (w następnym miesiącu mniej więcej w takim samym stopniu odnotowano zmniejszenie. Szacujemy, że szeroki wskaźnik (w czerwcu) w ujęciu miesięcznym wzrośnie o 0,8 procent.
Sytuacja techniczna eurodolara: Na rynku eurodolara można zaobserwować korektę aprecjacji waluty amerykańskiej. Najbliższy opór można wyrysować na poziomie 1,5520. Kolejnym ważnym poziomem jest 1,5560. Pokonanie tego ostatniego mogłoby doprowadzić do silniejszej deprecjacji waluty amerykańskiej. W takim przypadku powstałby formacja przenikania. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na pokonanie wsparcia 1,5555, będącego jednocześnie linią trendu wzrostowego trwającego od 16 sierpnia 2007, co może sugerować dalsze umocnienie dolara. Rynek eurodolara może pozostać jednak w wyznaczonym zakresie zmian ze względu na jutrzejszą decyzję ECB w sprawie wysokości stóp procentowych.
RYNEK KRAJOWY
Początek miesiąca zwyczajowo charakteryzuje się brakiem sztywnych danych makroekonomicznych z Polski. Jedynym wydarzeniem będzie przetarg dwuletnich obligacji skarbowych. Ministerstwo finansów wystawia na sprzedaż papiery wartościowe o łącznej wartości 1,8 miliarda złotych (w połowie przedziału pierwotnej oferty - nie ma zwiększonych potrzeb pożyczkowych). Zainteresowanie inwestorów może być spore ze względu na wygasające oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, a w perspektywie najbliższych 9 miesięcy rynek zaczyna dyskontować nawet obniżki.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: Para EUR/PLN wciąż nie może pokonać poziomu 3,2280. Takie zachowanie się rynku może sygnalizować utrzymanie notowań w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 3,2280 a 3,1964. Jednak pozostawanie pomiędzy wspomnianymi poziomami może również sugerować próbę wyrysowania formacji prostokąta, która jest formacją zapowiadającą możliwość kontynuowania dotychczasowego trendu. W związku z tym dzisiaj nie należy spodziewać się pokonania jednego z tych ograniczeń. USD/PLN pokonał opór zlokalizowany w pobliżu poprzedniego szczytu 2,0780. Zachowanie takie sugeruje możliwość dalszej deprecjacji naszej waluty w kierunku 2,1065. Obecna aprecjacja złotego wydaje się być korektą wspomnianego trendu. Oczywiście dalsze zmiany będą determinowane zachowaniem się dolara na świecie.