Pełnią rolę doradcy pomiędzy przedsiębiorstwem a inwestorem w pozyskiwaniu kapitału na rynku pierwotnym i w zakupie lub sprzedaży akcji na rynku wtórnym, czyli na giełdzie. To dzięki działalności domów maklerskich oszczędności Polaków (inwestowane w funduszach emerytalnych i inwestycyjnych, a także inwestycje bezpośrednie) finansują rozwój przedsiębiorstw, a tym samym gospodarki. Podkreślenie roli domów maklerskich wydaje się dziś kluczowe dla dalszego rozwoju branży w Polsce, szczególnie w świetle ostatnich zdarzeń mających na celu deprecjonowanie znaczenia tych podmiotów i ich funkcji na rynku kapitałowym.
Silna branża krajowych domów maklerskich jest jednym z kluczowych elementów konkurencyjności gospodarki zdefiniowanej jako zdolność do finansowania potrzeb kapitałowych przedsiębiorstw. Z perspektywy rozwoju gospodarczego kraju, rynek kapitałowy powinien być dostępny dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, aby mogły one pozyskiwać kapitał po możliwe najniższych kosztach. Giełda jako operator platformy transakcyjnej dla obrotu wtórnego jest również bardzo ważnym czynnikiem konkurencyjności rynku kapitałowego. Sprawnie działająca platforma rynku, o niskim koszcie dostępu dla domów maklerskich – członków giełdy, jest ważnym elementem architektury rynku kapitałowego. Dobrze rozwinięta giełda zapewnia koncentrację obrotu i tym samym odpowiednią płynność, co jest warunkiem właściwej wyceny akcji. Płynność zaś jest jednym z bardzo istotnych czynników oceny atrakcyjności inwestycyjnej danego rynku, szczególnie dla dużych inwestorów.
W latach 2007–2011 domy maklerskie pozyskały na rynku publicznych kapitał dla firm prywatnych na kwotę blisko 160 mld zł. Doradzały rządowi polskiemu w sprzedaży prywatyzowanych przedsiębiorstw na kwotę 28 mld zł, zasilając w ten sposób budżet Skarbu Państwa. Wprowadziły akcje blisko 200 firm do notowań na giełdzie. W obliczu tych faktów, istotne jest dostrzeżenie, że sukces 20 lat rozwoju, a następnie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, jej obecnej wyceny akcji i pozycji na tle innych rynków w Europie, to w dużej mierze efekt działalności branży maklerskiej w Polsce.
Warte podkreślenia jest jednak to, że nie byłoby sukcesu giełdy czy domów maklerskich bez dobrego otoczenia gospodarczego, polityki rządu polskiego, szerokiej bazy inwestorów w kraju (OFE, TFI, inwestorzy indywidualni), regulacji chroniących inwestorów, dobrego nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Primus inter pares jest bezapelacyjnie inwestor, który dysponuje kapitałem, o który zabiegają najbardziej dynamiczne przedsiębiorstwa. Inwestorzy angażują swój kapitał wtedy, kiedy są dobre regulacje rynku, które chronią ich interesy oraz efektywny nadzór nad rynkiem kapitałowym. Kolejnym filarem rynku są domy maklerskie, które doradzają zarówno inwestorom, jak i przedsiębiorstwom w procesie inwestycyjnym. Ważnym elementem rynku kapitałowego jest Giełda Papierów Wartościowych zapewniająca platformę transakcyjną dla obrotu wtórnego, a także instytucja prowadząca system depozytowo-rozliczeniowy. Domy maklerskie są kluczowymi klientami giełdy, odpowiedzialnymi za ok. 80 proc. jej przychodów i dlatego tak ważne jest, aby giełda realizowała politykę w oparciu o oczekiwania domów maklerskich wspierającą tym samym rozwój tej branży w kraju. Racjonalną strategią dla całego rynku kapitałowego nie może być maksymalizowanie wartości jednej spółki, operatora rynku wtórnego, która ma monopolistyczną pozycję w Polsce, kosztem krajowej branży domów maklerskich. Dla konkurencyjności rynku, czyli jego zdolności do pozyskiwania kapitału i dalszego rozwoju, niezwykle ważna jest ścisła współpraca wszystkich uczestników rynku kapitałowego.
Największą niezależną samorządową organizacją środowiska pracodawców domów i biur maklerskich w Polsce jest Izba Domów Maklerskich, która zrzesza 24 krajowe domy i biura maklerskie. Ich łączny udział w obrotach akcjami wszystkich krajowych domów maklerskich na GPW w 2011 roku wyniósł 85 proc. Misją izby jest wspieranie rozwoju konkurencyjnego rynku kapitałowego sprzyjającego pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa na cele rozwojowe, dla wzrostu gospodarczego i zwiększenia miejsc pracy w Polsce. Kierując się długofalowym interesem polskiej gospodarki Izba Domów Maklerskich występuje w roli rzecznika rynku kapitałowego poprzez formułowanie publicznych opinii co do polityki rządu i instytucji rynku kapitałowego i wyrażanie sprzeciwu wobec praktyk czy rozwiązań uznanych przez członków izby za szkodliwe dla interesu publicznego.