Chociaż na przełomie 2014 i 2015 roku wyraźnie widoczne było przyspieszenie spadków notowań, nie jest to na tym rynku sytuacja ani trochę wyjątkowa.

Długoterminowy trend spadkowy na rynku cukru trwa już od początku 2011 roku – a więc 2014 rok był już czwartym z kolei rokiem zakończonym przez cenę tego surowca na minusie. Ruch ten jest uzasadniony fundamentalnie, bo od kilku lat globalna produkcja cukru przewyższa popyt na ten surowiec.

Najbardziej nerwowo na tym rynku w minionym roku było we wrześniu, kiedy okazało się, że zapasy cukru w Tajlandii – będącej jednym z czołowych eksporterów tego surowca – są mniejsze od oczekiwań. Jednocześnie pogoda w Brazylii (największy producent cukru na świecie) budziła obawy o zaburzenia produkcji w tym kraju. Jednak w obliczu nadwyżki na globalnym rynku te informacje nie zdołały doprowadzić do trwałego odwrócenia cen cukru. Warto jednak zaznaczyć, że mimo trwających od października spadków cen notowania cukru wciąż nie dotarły do wrześniowego minimum.

Tak czy inaczej istnieje duża szansa na to, że 2015 rok nie zmieni wiele na rynku cukru. Według licznych prognoz przyszły rok przyniesie kolejną nadwyżkę produkcji tego surowca. Jeśli tak się stanie, to presja na dalszy spadek cen pozostanie.