Stronie popytowej pomogły nieco informacje o rozmowach pomiędzy ministrami ds. ropy naftowej Rosji i Kataru oraz sekretarzem generalnym OPEC. Rosyjski minister Aleksander Nowak potwierdził, że politycy dyskutowali na temat wspólnych działań producentów ropy naftowej, zmierzających ku stabilizacji cen tego surowca. Pozytywnym akcentem jest fakt, że Rosja podtrzymuje chęć współpracy z OPEC, jednak sam kartel stoi obecnie w obliczu większego problemu: wewnętrznego rozłamu w sprawie szczegółów porozumienia dotyczącego limitu produkcji ropy.
W niedzielę iracki minister ds. ropy naftowej powiedział, że Irak powinien zostać wyłączony ze zobowiązań dotyczących ograniczenia produkcji ropy. Wcześniej o wyjątkowe traktowanie poprosiły już Iran, Nigeria i Libia – kraje te w ostatnich latach zmagały się z niestabilną sytuacją polityczną lub sankcjami, które prowadziły do znaczącego ograniczenia ich wydobycia ropy. Irak tego typu argumentów ma aż nadto – już od lat 80. XX wieku zmaga się z wojnami, które istotnie negatywnie wpływały na jego produkcję ropy.
Bez współpracy Iraku i Iraku rozmowy nad porozumieniem mogą po raz kolejny zakończyć się fiaskiem, ponieważ Arabia Saudyjska nie chce brać na swoje barki ciężaru walki z globalną nadpodażą ropy naftowej.